20.8 C
Скопје

Tag : службеници

Хроника

Кумановец осомничен за разбојничка кражба и напад врз полициски службеници

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела разбојничка кражба...
Вести Македонија

Видиновски: Нападот врз новинарите ќе се смета за напад врз службено лице

Слободен печат
Портпаролот на Министерството за правда, Александар Видиновски најави дека преку измените на Кривичниот законик нападот брз новинарите ќе се третира како напад врз службено лице,...
Хроника

Дебранец лишен од слобода поради агресивно однесување кон полициски службеници

Слободен печат
Дебранец вчера попладне е лишен од слобода поради агресивно однесување кон полициски службеници кои биле на должност. – Вчера околу 16 часот, полициски службеници од...
Хроника

Приведен дилер од Арачиново

Од полициски службеници од СВР Скопје по судска наредба, бил приведен Б.Р.(45) од с.Арачиново, скопско, поради тоа што се барал за доиздржување на казна затвор...
Хроника

Полицајци на дело фатиле крадец

Рано утринава полициски службеници од СВР Штип го уапсиле Ј.И.(51) затоа бил затекнат при вршење на кривично дело „кражба” од магацински простор на улицата „Железничка”...
Вести Македонија

Владата го усвои нацрт-законот за систематизација на административните службеници

Слободен печат
Владата вчера на 26-та седница го усвои нацрт-законот за систематизација на административните службеници вработени преку програмата за правична и соодветна застапеност, Програма К- 5. Целта...
Хроника

Маж се заканувал со подметнување бомби

Во СВР Битола вчера околу 16.20 часот В.Т. управител на фирма за превоз на работници, пријавил дека преку социјалната мрежа Фејсбук добил заканувачки пораки од...
Вести Македонија

Еко Герила: ДУИ преку своите службеници врши притисок врз граѓанскиот сектор

МИА Агенција
Движењето Еко Герила преку соопштение информираше дека се соочуваат со притисок од политичката партија ДУИ. -За жал, ние сме должни да ве информираме дека се...
Вести Македонија

Се бара утврдување на дисциплинска одговорност против двајца полициски службеници

Слободен печат
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и профисионални стандарди достави писмено известување до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Одделение за...
Хроника

ОЈО бара притвор за шестмина државни службеници

Републичкото Јавно обвинителство денеска извести дека од судија на претходна постапка побарало да одреди притвор за шестмина осомничени, како и мерки на претпазливост за други...