Tag : сиромаштија

Вести Ви Препорачуваме Економија

Истражување: Дури 475.000 луѓе имаат помалку од 126 денари на ден!

Кризата предизвикана од Ковид-19 силно ги погоди нискодоходовните групи граѓани кои најчесто работат на нископлатени работни места или се дел од неформалната економија, примаат социјални...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Сиромаштија е, луѓето не купуваат, затоа викендот без ДДВ не беше успешен (ВИДЕО)

Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, зошто мерката викенд...
Вести Свет

Универзитет Колумбија: Осум милиони Американци западнаа во сиромаштија од мај

Слободен печат
Речиси осум милиони Американци „влегоа во сиромаштија од мај”, според студија на Универзитетот Колумбија, објавена од „Њујорк Тајмс“. Истражувачите откриле дека месечната стапка на сиромаштија...
Вести Ви Препорачуваме Економија

СБ: На најсиромашните држави им е потребно светло во тунелот

Слободен печат
Глобалната економија преживува мало закрепнување бидејќи напредните економии се во можност да обезбедат поддршка, додека најсиромашните земји се соочуваат со се поголема рецесија. Тоа го...
Живот Магазин Магазин слајдер

Жителите на Мозамбик, народ кој ништо не може да го скрши: Сиромаштијата ги удира со сета сила, но насмевката не ја тргаат од лицето! (ФОТО)

Слободен печат
Погледнете само дел од позитивната атмосфера преку прекрасни фотографии од оваа африканска држава… Мозамбик е држава на источниот брег на Африка, богата со природни ресурси,...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Никогаш не ги чувајте под креветот – Овие работи привлекуваат лоша енергија, беда и несреќа!

Слободен Печат
Заговорниците на фенг шуи веруваат дека сè со себе носи одредена енергија. Местото на кое ќе ги ставите предметите исто така е важно, бидејќи може...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Јовановиќ: Италија ги суспендираше сметките за струја, Македонија ја зголеми цената иако има највисока сиромаштија и невработеност во Европа

Слободен печат
Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Марко Бислимоски информираше дека цената на електричната енергија што ја плаќаат домаќинствата на регулираниот пазар се зголемува за...
Вести Македонија

УНИЦЕФ: Ковид 19 ја засили детската сиромаштија во земјава

МИА Агенција
Пандемијата на Ковид-19 ја засили детската сиромаштија во Северна Македонија. Семејното насилство се зголеми за време на пандемијата, при што децата претставуваа речиси десет проценти...
Спорт Фудбал

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат
Нани може да се пофали дека го носел дресот на едни од најголемите фудбалски екипи како Манчестер јунајтед, Валенсија, Лацио, Спортинг Лисабон, но патот до...
Вести Економија

Кој е еден од главните приоритети на Путин?

Слободен печат
Приоритет број еден за рускиот претседател Владимир Путин е борбата за намалување на бројот на оние кои се под прагот на сиромаштија, вели портпаролот на...