12 C
Скопје

Tag : сиромаштија

Вести Регион

Мета: Еден Албанец денес се чувствува многу побезнадежно од еден Сириец, Ирачанец или Авганистанец

И.И.
Албанскиот претседател Илир Мета ги објави, како што наведува, повеќе од загрижувачките податоци на Евростат, за бројот на албански граѓани баратели на економски азил на...
Вести Свет Слајдер

ДУРИ 10 МИЛИОНИ ДЕЦА ЗАГРОЗЕНИ ОД ГЛАД ВО АВГАНИСТАН: Војна, сиромаштија и пандемија ги оставаат во борба за гол живот!

Слободен печат
Околу 10 милиони деца во Авганистан годинава се изложени на ризик од недостиг на храна, соопшти денеска хуманитарната организација „ Save the Children “, барајќи...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Сиромаштијата и семејното насилство го зголемија бројот на бездомници

Елена Вељановска
Околу 500 бездомници во време на ниски температури и во време на пандемија спијат низ скопските јавни површини, под мостовите или во парковите и јадат...
Вести Економија

Лани 448.000 Македонци живееле во сиромаштија, додека 22.481 домаќинства користеле социјална помош

Слободен печат
Стапката на сиромашни граѓани во земјава во 2019 година изнесувала 21,6 проценти што е за 0,3 проценти пониска во однос на 2018 година, покажуваат најновите...
Вести Свет

За Божиќ 20 отсто од француските родители нема да можат да им даваат подароци на своите деца

И.И.
Многу француски семејства годинава ќе се откажат од традицијата под Божиќната елка да остават  подароци, поради недостаток на средства, јави дописникот на МИА. Вкупно, 2,8...
Вести Свет

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска
Израелската блокада на појасот Газа предводена од Хамас досега предизвика 16,7 милијарди американски долари економска штета, ја продлабочи сиромаштијата и нагло ја зголеми невработеноста, се...
Вести Свет

Илјадници сиромашни Американци чекаат на ред за бесплатни мисирки, додека Трамп помилува една

И.И.
Во пресрет на утрешниот празник во САД, Денот на благодарноста, во повеќе градови и населени места низ Америка се организира бесплатно раздавање мисирки. Во меѓувреме,...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Истражување: Дури 475.000 луѓе имаат помалку од 126 денари на ден!

Кризата предизвикана од Ковид-19 силно ги погоди нискодоходовните групи граѓани кои најчесто работат на нископлатени работни места или се дел од неформалната економија, примаат социјални...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Сиромаштија е, луѓето не купуваат, затоа викендот без ДДВ не беше успешен (ВИДЕО)

Сиромаштија е, се штедат пари, секој сака да купи само тоа што му треба, рече премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање, зошто мерката викенд...
Вести Свет

Универзитет Колумбија: Осум милиони Американци западнаа во сиромаштија од мај

Слободен печат
Речиси осум милиони Американци „влегоа во сиромаштија од мај”, според студија на Универзитетот Колумбија, објавена од „Њујорк Тајмс“. Истражувачите откриле дека месечната стапка на сиромаштија...