28.8 C
Скопје

Tag : русковска

Вести Хроника

Јовески и Русковска на средби во бугарското обвинителство

Слободен печат
Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска...
Вести Македонија Слајдер

Русковска: Во „27 април“ нема обвинети, ниту се одговара за дело тероризам

Слободен печат
Кривичното дело тероризам и делото терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста се различни и во случајот за 27 април никој не е обвинет за...
Вести Македонија Слајдер

Русковска: Акцијата „Планина“ беше пробиена, наркобосовите од Грчец и Гази Баба се во бегство

Марина Дамческа
Цела година двајца јавни обвинители заедно со истражители од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал ги следеле двете криминални групи чии членови вчера...
Слајдер Хроника

Русковска: Засега нема осомничени полицајци во денешната акција

Горан Наумовски
Во голема полициска акција утрово приведени се над 20 лица, пронајдена и запленета е дрога, пари, автомобили, мобилни телефони, во денешната полициска акција во Грчец,...
Вести Македонија Слајдер

Русковска: Обвинителството ќе отвори предмет, ако ниту еден орган не ги расчисти сомнежите за софтверот на Рашковски

Слободен печат
Обвинителката Вилма Русковка, која го раководи Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска во изјава за „Слободен печат” истакна дека доколку...
Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат
За нефункционалноста на системот власта секогаш бара изговори и виновници во други, а не во самите нив, а тоа го покажува и последниот случај со...
Вести Македонија

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат
Премиерот денеска беше викнат во својство на сведок, не беше викнат во својство на вешто лице да дава свое мислење. Тој не понуди никакви докази...
Вести Македонија

Русковска: Само Груевски има дадено исказ во случајот за парцелите на Водно

Слободен печат
Околу 1,3 милиони евра биле префрлени од фирма од Белизе на фирма ќерка во земјава во случајот со парцелите на Водно, за кој неодамна беше...
Вести Македонија

Арсовски: Рускоска и Јовевски да отворат истрага за злоупотребата на европски пари

Слободен печат
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски побара од Вилма Русковска и Љубомир Јовевски да отворат истрага за случајот со директорката на Националната агенција за за европски...
Вести Македонија

Русковска побара притвор за кумот на Груевски

Обвинителката Вилма Русковска денеска пред Кривичниот суд изјави дека предистрагата за случајот во кој осомничен Ристо Новачевски започнала во времето на СЈО, а потоа предметот...