12 C
Скопје

Tag : русковска

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Не може курир да биде виновен за тоа што бандитската власт на Заев владее со судството

Слободен печат
За нефункционалноста на системот власта секогаш бара изговори и виновници во други, а не во самите нив, а тоа го покажува и последниот случај со...
Вести Македонија

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат
Премиерот денеска беше викнат во својство на сведок, не беше викнат во својство на вешто лице да дава свое мислење. Тој не понуди никакви докази...
Вести Македонија

Русковска: Само Груевски има дадено исказ во случајот за парцелите на Водно

Слободен печат
Околу 1,3 милиони евра биле префрлени од фирма од Белизе на фирма ќерка во земјава во случајот со парцелите на Водно, за кој неодамна беше...
Вести Македонија

Арсовски: Рускоска и Јовевски да отворат истрага за злоупотребата на европски пари

Слободен печат
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски побара од Вилма Русковска и Љубомир Јовевски да отворат истрага за случајот со директорката на Националната агенција за за европски...
Вести Македонија

Русковска побара притвор за кумот на Груевски

Обвинителката Вилма Русковска денеска пред Кривичниот суд изјави дека предистрагата за случајот во кој осомничен Ристо Новачевски започнала во времето на СЈО, а потоа предметот...
Вести Македонија Слајдер

Ништо од тужбата на Русковска против ВМРО-ДПМНЕ

Неоснована била тужбата на обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска против опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ. Судијата Андреј Димоски ја отфрли тужбата на...
Вести Македонија

Министерот Маричиќ одржа средба со обвинителката Русковска

Слободен печат
Потребите на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, подготовките на Република Северна Македонија за почеток на преговорите со ЕУ, како и...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Русковска во раце има 19 предмети отворени од СЈО: 102 осомничени лица чекаат повик од ОЈО

Сто и две осомничени лица од поранешното Специјално јавно обвинителство се опфатени во нови 19 и засега судски непочнати предмети кои СЈО ги формирало врз...
Вести Македонија Слајдер

Русковска: Факт е дека Јанева примила пари

Слободен печат
Обвинението се темели на докази, и материјални и од сведочење на поранешни колеги на Катица Јанева, така што апсолутно не е точно дека обвинението се...
Вести Македонија

Одложено рочиштето за „27 април“, дел од адвокатите се во самоизолација

Слободен печат
Дел од адвокатите кој ги застапуваат обвинетите за предметот организатори на „27 април”, одлучиле да останат во самоисолација откако преку писмо го известиле судот дека...