17 C
Скопје

Tag : рецензија

Културен печат

Театарска рецензија: „Херои 04:33“ – Парабола за стравот и за храброста

Културен печат
Претставата „Херои 04:33“, поставена по текст и драматургија на Сашо Димоски во режија на Деан Дамјановски, премиерно беше изведена на 45. Млад отворен театар во...
Културен печат

Блескави оценки за албумот „Македонисимо“ на Симон Трпчески и пријателите во американските списанија

Тони Димков
Најстариот американски магазин специјализиран за рецензии „Америкен Рекорд Гајд“ (основан во 1935 година) на читателите им го препорача, „амбициозниот проект инспириран од фолклорната музика, предводен...
Културен печат

Новинска критика: „Две минути и четириесет реда“ од Александра Јуруковска

Тони Димков
Книгата „Две минути и четириесет реда“ на новинарката Александра Јуруковска содржи осврти, критики и рецензии пишувани во еден долг временски период од петнаесетина години. Во...
Вести Култура Слајдер

„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба” на Манчевски

Слободен Печат
„Варајати” објави извонредна рецензија за „Врба”, шестиот филм на на најтрофејниот македонски режисер Милчо Манчевски. Во рецензијата во најпознатото филмско списание на светот насловена како...
Забава Магазин Магазин слајдер

„Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Михаило Донев
Ако целата ова ситуација со коронавирусот би требало да се претстави во само 12 дена проследени со музика, тогаш секој од нив ќе биде посебно...
Вести Култура

РЕЦЕНЗИЈА: Тажни, но моќни цртички од животот

Омнибусот „Сараево, те сакам“ носи пет филма на режисери од Југоисточна Европа, кои беа претставени на годинешниот Кански фестивал, каде што ја отворија престижната паралелна...
Вести Култура

Точка на кршење

Сунчица Уневска
„Не грижи се, ќерко, што и да се случи, кај мене секогаш ти е отворена вратата“. Тоа беа зборовите што толку силно ја погодија Рудина,...
Вести Култура

РЕЦЕНЗИЈА: Точка на кршење

Сунчица Уневска
„Не се грижи ќерко, што и да се случи кај мене секогаш ти е отворена врата“. Тоа беа зборовите што толку силно ја погодија Рудина,...
Колумни

Едноставниот, а моќен говор на природата

Сунчица Уневска
Документарниот филм „Медена земја“ можеби најпластично покажува колку навистина живееме во дослух со природата односно што се случува кога се оддалечуваме од изворот и ги...
Магазин Филм и ТВ

РЕЦЕНЗИЈА: Моленбек – лулка на терор или игралиште за деца?

Петра Бранковска
Кон „Боговите од Моленбек“ во режија на Рета Хухтанен, кинематографија на Хану-Пека Витикаинен Во ерата на ксенофобија, тероризам и масовна миграција, Белгија е земјата од...