20.8 C
Скопје

Tag : република северна македонија

Вести Македонија Слајдер

Османи-Линде: Билатерално прашање не треба да биде предуслов за почеток на преговорите

Андреја Ристески
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, со министерката за надворешни работи на Кралството Шведска, Ан Линде која во рамките на шведското претседателство со Организацијата за...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Ако бидат откажани дел од нарачките, следни за нарачка ќе бидат вакцините „Спутник”

Слободен печат
 Ние сме нарачале толку вакцини против ковид-19, колку што Комисијата за здравство кажува по нивна проценка дека е доволно за колективната имунизација да се постигне...
Вести Македонија

Судскиот совет го осуди однесувањето на Рускоска

Горан Наумовски
Судскиот совет на Република Северна Македонија најостро го осудува однесување на јавната обвинителка Вилма Рускоска. Од Судскиот совет на Република Северна Македонија во денешното соопштение...
Вести Македонија

ОЈО: Реакцијата на Рускоска е израз на моментално разочарување

Горан Наумовски
Јавното обвинителство на Република Северна Македонија соопшти дека ги следи реакциите по донесената одлука на Апелациониот суд Скопје за замена на мерката притвор со куќен...
Вести Македонија

Додека ние ги гребевме шахтите, МНР барало Грција да го замени „Скопиа“  

Додека нашата Влада активно се посвети на реализиција на добиените задачи од Договорот од Преспа, а отиде и чекор понатаму со гребењето на Сонцето од...
Вести Македонија

СЈО: Спремни сме да ги предадеме предметите на ОЈО

Специјалното јавно обвинителство денеска соопшти дека е подготвено веднаш да ги предаде предметите по кои постапува со сите списи и докази на Јавното обвинителство на...
Вести Економија

МФ: „Стандард и Пурс” повторно го потврди стабилниот кредитен рејтинг на Република Северна Македонија

Република Северна Македонија продолжува да расте и во текот на 2019 година движена од растот на потрошувачката и инвестициите, соопшти Министерството за финансии пренесувајќи ја...
Вести Македонија

Граѓаните поседуваат 621.000 парчиња оружје

МИА Агенција
Околу 621 илјада парчиња оружје поседуваат граѓаните на Република Северна Македонија, односно 29.79 парчиња по глава од жител. Од нив, само 169.687 се регистрирани, а...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Спасовски: Граѓаните достоинствено го чествуваа Илинден (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со видепорака го честиташе Илинден и неговото достоинствено чествување, за што им заблагодари на сите граѓани-учесници во празнувањето, како...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Груевски најмногу би помогнал ако се врати да си ја отслужи казната

Горан Наумовски
Средба на лидери на политички партии од десницата која може да приденесе за зацврстување на македонско-унраското пријателство. Вака премиерот Зоран Заев ја оцени вчерашната средба...