17.8 C
Скопје

Tag : пријателство

Вести Македонија Слајдер

Заев – Радев: Наша обврска е да го градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Слободен Печат
Јасната европска перспектива на Северна Македонија е од големо значење за Бугарија и нејзиното конкретно остварување е во прилог на заедничката иднина на двете земји...
Вести Македонија

Димитров: Ќе биде добро со Софија да се вратиме на колосекот на партнество и пријателство

МИА Агенција
Позицијата на Европаката комисија е многу јасна, од самиот почеток ЕК е многу заинтересирана да види одржување на меѓувладината конференција со вашата земја, како и...
Живот Магазин Магазин слајдер

Психолог открива дека машко – женско пријателство не постои

Слободен печат
Антонија Абеј од Државниот универзитет во Вејн, социјален психолог специјализиран за врски, даде свое мислење по истражувањето. Во едно американско истражување, мажите и жените биле...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Џенифер Лопез и Бен Афлек: Дали старата љубов повторно се разгорува?

Слободен печат
Актерката и пејачка Џенифер Лопез и актерот Бен Афлек неодамна беа забележани како поминуваат време заедно во Лос Анџелес, пишува „Page Six“. Познатиот оскаровец во...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Откриена тајната за најинтригантното кралско пријателство: Што ѝ пишувал принцот Филип во писмата на Дијана?

Слободен печат
Принцот Филип јавно го осуди својот син, принцот Чарлс, кога тој одлучи да ја остави принцезата Дијана поради Камила Паркер, а еден од кралските дописници,...
Вести Македонија Слајдер

СИРИЗА бара активирање на групата за пријателство Северна Македонија – Грција

Слободен печат
Активирање на парламентарната група за пријателство меѓу Северна Македонија и Грција и одржување тематски состаноци во областите од најголем интерес за двете соседни земји, бараат...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: Изјавата на Каракачанов не е изјава ниту на пријателство, ниту на сојузништво

МИА Агенција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска како „само балканска” изјава ја оцени изјавата бугарскиот колега Красимир Каракачанов дека „евентуалната донација на вакцини од Бугарија би била...
Вести Македонија Слајдер

Заев очекува исчекор од Бугарија, а за употребата на „македонски“ не мисли да разговара

Слободен печат
Договорот од Преспа прави јасна дистинкција кога се употребува придавката „македонски”, тоа е наша идентитетска придавка. Патот напред се решенија преку дебата и разговори. Реално...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов омекнат, го фали Заев

Слободен печат
Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов го пофали премиерот Зоран Заев дека кажал работи што во Македонија многу граѓани ги мислат, но немаат...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Пријателството на принцот Хари со идната прва дама на Америка Џил Бајден мета на критики: Премолчено политичко поддржување

Слободен Печат
Се чини како принцот Хари постојано да е „вмешат“ во контроверзии. Ова се случува сè почесто по неговата одлука да „влезе“ во американската политика. Всушност,...