20 C
Скопје

Tag : откупувачи

Вести Македонија

Тутунарите утре на нова средба со министерот: Да се зголеми динамиката на откуп, да се продолжи рокот и пунктовите да бидат отворени и во сабота

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа утре во Скопје ќе одржи средба со Иницијативниот одбор на незадоволните тутунари, Сојузот на здруженијата на тутунопроизводители...
Вести Македонија Слајдер

Тутунарите револтирани: Откупувачите нè излажаа, бараме средба со министерот за утре или одиме на протести во среда

Слободен печат
Средба со министерот за земјоделство – утре, а не во петок, бараат тутунарите кои денеска, по отворањето на пунктовите, повторно констатирале, како што велат, нереална...
Вести Македонија Слајдер

Состанок меѓу тутунарите и откупувачите во петок: МЗШВ ќе посредува за изнаоѓање на решение

Слободен печат
За в петок е закажан состанок на незадоволните тутунари со откупувачите, а ќе посредува Министерството за земјоделство за да се најде решение за проблемите и...
Вести Економија

Тутунарите и откупувачите на средба со министерот Хоџа

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа денеска ќе одржи работен состанок со тутунопроизводителите и откупувачите на тутун. На средбата, како што најави вчера...
Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Економија

Почна откупот на тутунот, се очекува поголема реколта, повисок квалитет и цена

МИА Агенција
Со големи очекувања на тутунопроизводителите, денеска почна откупот на тутунот од годинашнава реколта. Откупните пунктови ги отворија Прилепскиот тутунски комбинат и компаниите „Сокотаб” од Битола...