18 C
Скопје

Tag : осака

Останатo Спорт

Короната им прави големи проблеми: Откажано носењето на олимпискиот оган на улиците низ Осака

Слободен печат
Здравствените власти стравуваат дека новиот сој на коронавирусот ќе предизвика четврти бран на инфекција, и тоа само 107 дена пред стартот на Олимписките игри во...
Вести Свет Слајдер

Компромис по петгодишен спор: Автопат кој поминува низ зграда (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Зградата Gate Tower е само една од многуте импресивни згради во Осака, но она што ја прави уникатна во светот е функционалниот автопат што поминува...
Вести Свет

Осака ги повика граѓаните да донираат мантили за дожд на болниците

МИА Агенција
Јапонскиот град Осака ги повика своите жители да ги донираат пластичните мантили кои штитат од дожд како помош на болниците кои немаат заштитна опрема за...
Останатo Спорт

Големо изненадување, Путинцева ја шокираше Осака

Слободен печат
Осака иако важеше за една од фаворитките за шампионската титула, изненадувачки уште на самиот старт доживеа пораз. За елиминацијата на јапонската тенисерка Осака се погрижи...
Вести Свет

Трамп со возбуда ја очекува средбата со кинескиот претседател

Слободен печат
Состанокот на американскиот и на кинескиот претседател, Доналд Трамп и Си Џинпинг, кој треба да се одржи утре на маргините на Самитот Г20 во јапонскиот...
Вести Свет

Трамп му порача на Путин: Не ни се мешај во изборите (ВИДЕО)

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп низ шега во Осака го предупреди рускиот колега, Владимир Путин да не се меша во изборите во САД. Ова се...
Вести Свет

Започна средбата Путин-Трамп

Слободен печат
Во тек е билатерална средба меѓу претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, во Осака, каде се одржува самитот на Г-20....
Вести Свет

Путин: Употребата на нуклеарно оружје може да доведе до глобални трагични последици

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за „Фајненшл тајмс” оцени дека употребата на нуклеарно оружје би имала „глобални трагични последици” за секоја личност на планетата....
Вести Свет

Трамп и Путин ќе се сретнат во Осака: За што ќе разговараат двајцата лидери?

Слободен печат
Претседателите на Русија и САД Владимир Путин и Доналд Трамп ќе имаат едночасновна средба на маргините на Самитот Г20, на 28 јуни во јапонскиот град...
Останатo Спорт

Освоен Бирмингем, Барти е прва тенисерка на светот!

Интересен е податокот што после 43 години на врвот на светската листа ќе се најде повторно австралиска тенисерка, во овој случај Барти. Единствената нејзина сонародничка...