Tag : Ормутски теснец

Вести Свет

Јужна Кореја ќе им се придружи на САД во обезбедување на важна стратешка точка на Блискиот исток

Слободен печат
Јужна Кореја ќе испрати воен брод со 300 морнари во Ормутски Теснец, соопшти јужнокорејското Министерство за одбрана. Таквата одлука е донесена на барање на САД,...
Вести Свет

Иран го ослободи британскиот танкер Стена Имперо

Слободен печат
Иранските власти го ослободија британскиот танкер Стена Имперо, запленет од Иранската револуционерна гарда во Ормутскиот Теснец, јави денеска Скај Њуз Арабија. Ерик Ханел, директор на...
Вести Свет

Заеднички поморски вежби на Русија и Иран во Ормутскиот теснец

Слободен печат
Русија и Иран можно е наскоро да организираат заеднички вежби на морнариците во Ормутскиот теснец, изјави денеска командантот на иранската морнарица Хосеин Ханзади. – Се...
Вести Свет

САД ги зајакнува воздушните патроли над Ормутскиот Теснец

Слободен печат
Централната команда на американската војска соопшти дека силите на САД ги зајакнале воздушните патроли над Ормутскиот Теснец, како одговор на иранската заплена на британскиот танкер...