Талибанците би можеле да се вооружаат со 150 нуклеарни боеви глави, предупредува поранешниот советник за безбедност на Трамп

Талибанците би можеле да се вооружаат со 150 нуклеарни боеви глави откако ќе ја вратат контролата врз земјата, предупреди Џон Болтон, поранешен советник за национална безбедност на Доналд Трамп. Во интервјуто, поранешниот шеф за безбедност на Белата куќа рече дека постои страв дека режимот може да дојде до поседување оружје од соседен Пакистан. Додека САД …

Талибанците би можеле да се вооружаат со 150 нуклеарни боеви глави, предупредува поранешниот советник за безбедност на Трамп Read More »