Tag : нова демократија

Вести Регион

Навивачи на ПАОК ги нападнаа канцелариите на пратениците од Нова демократија во Солун

Слободен печат
Навивачи на ПАОК со летоци и слогани на ѕидовите нападнаа канцеларии на пратеници од Нова демократија во Солун, портпаролот на грчката Влада ги осуди инцидентите,...
Вести Регион

Мицотакис го избриша поранешниот фудбалер Загоракис од групата европратеници на Нова демократија

Слободен Печат
Предлогот на Комисијата за професионален спорт, фудбалските тимови ПАОК и Ксанти од првата да преминат во втората грчка фудбалска лига, поради кршење на правилата на...
Вести Регион

Грција: Опозицијата позитивно ќе гласа за предлогот на власта за претседател на државата

Слободен печат
Најголемата грчката опозициска партија СИРИЗА ќе гласа позитивно за предлогот на Нова демократија, Екатерини Сакеларопулу да биде претседателка на Грција, според она што го соопшти...
Вести Регион

Материјална штета и уништена храна во кацелариите на Нова демократија (ФОТО)

Слободен печат
Материјална штета и уништена храна собрана од волонтери како помош за две невладини организации, предизвикаа непознати лица во нападот на канцелариите на Нова демократија во...
Вести Регион

Ципрас: Мицотакис го нарекуваше „предавнички“ Договорот од Преспа, а сега вели дека го почитува

Слободен печат
Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а...
Вести Свет

СИРИЗА ја обвини Владата дека ги претвора островите во затвори за барателите на азил

Слободен печат
Со мерките што денеска ги соопшти владата, ниту ситуацијата на островите ќе се подобри, ниту условите за бегалците и мигрантите ќе станат подобри, велат од...
Вести Регион

Нова демократија исклучи свој член поради расистички коментари

Слободен печат
Грчката владејачка партија Нова демократија денеска го исклучи од членство Јоанис Садецидис затоа што на социјалните мрежи напиша дека мигрантите треба „да се фрлат назад...
Вести Регион

Нова демократија предлага истрага за поранешниот алтернативен министер за правда

Слободен печат
Пратеничката група на Нова демократија ќе предложи формирање специјална парламентарна комисија за спроведување прелиминарна истрага за поранешниот алтернативен министер за правда на Грција, Димитрис Папангелопулос...
Вести Регион

ИСТРАЖУВАЊЕ во Грција: Нова демократија со 14,5 отсто предност пред СИРИЗА

Слободен печат
Владејачката партија во Грција, Нова демократија, има предност од 14,5 отсто во однос на СИРИЗА, според последното истражување на јавното мислење од 14 до 16...
Вести Регион

НИЗА НАПАДИ на банки и канцеларии на Нова демократија во Атина

Слободен печат
Во четири различни атински населби, за помалку од половина час, непознати лица, на четири локации нападнале и нанеле штета на две канцеларии на Нова демократија...