8 C
Скопје

Tag : никола пановски

Вести Македонија Слајдер

Многу мртви, болниците полни, мерките „празни“

Мирослава Бурнс
Ако не почне да се намалува бројот на заразени и хоспитализирани од ковид-19, тогаш ќе се зголеми времетраењето на полицискиот час и угостителските објекти ќе...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Д-р Пановски: Колективен имунитет е делумно создаден – да издржиме овие два месеци и да ја дочекаме пролетта со ниски бројки

Слободен печат
Да се надеваме дека бројките нема да растат. Колективен имунитет е делумно создаден кај одредени групи на популацијата или во одредени населени места кај што...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Д-р Никола Пановски: Додека не дојде вакцина учениците да продолжат со онлајн настава

Михаило Донев
Сè уште е рано за учениците да почнат да се враќаат на физичка настава, макар и само за тестирање. До јуни треба да продолжи онлајн...
Вести Македонија Слајдер

Бадникарскиот кум, доктор Пановски: Одиме на подобро, уште малку трпение, да не ја расипеме работата на крај

Слободен печат
Одиме на подобро, само уште малку трпение да не ја расипеме работата на крај, порача годинашниот кум на Бадник, доктор Никола Пановски. По осветување на...
Вести Македонија Слајдер

Пановски: Ако новогодишните празници се минат без зарази, тогаш колективниот имунитет ќе се стекне и порано

Слободен печат
Имунитетот на децата кои сега следат настава од дома е „заспан“, догодина, кога ќе тргнат во градинка и на училиште ќе имаат проблем, нагласи микробиологот...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Пановски: Терапијата што се дава во ковид – центрите во Скопје, треба да се дава и во центрите во внатрешноста

Слободен печат
Универзитетски професор по микробилогија проф. д-р Пановски на покана од министерот за здравство, Венко Филипче ги посети ковид центрите на Интерните клиники, по што изготви...
Вести Македонија Слајдер

Пановски: Правилно се даваат антибиотици на интерните клиники, треба да се проверат ковид центрите во внатрешноста

Слободен печат
Професорот Пановски посети дел од Ковид центрите на Интерните клиники, направи визита и преглед на пациенти и до министерот Филипче испрати стручно мислење во кое...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Д-р Пановски повика на рационална употреба на антибиотици: Кога имавме 18.000 позитивни на ковид се потрошија 120.000 пакувања Сумамед!?

Слободен печат
Професор д-р Никола Пановски денеска на својот Фејбук профил потсетува дека денешниот ден е  Европски ден за рационална примена на антибиотици, и почнува Светската недела...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пановски: Ремдесивирот е опасен и токсичен

Темата што ја отвори Слободен печат поврзана со лекот „Ремдесивир“ ги даде очекуваните резултати. Министерството за здравство денеска соопшти дека преку Европската Унија, Македонија добива...
Вести Македонија Слајдер

Д-р Пановски: Нема логика младите да се собираат, а да не одат на училиште – за нив треба карантин по 22 часот

Слободен печат
Во гостувањето на Топ Тема, д-р Никола Пановски рече дека треба да се размисли да се воведе карантин за младите граѓани за после 22 часот....