Tag : Наводнување

Вести Економија

Спасовски: Со реализација на проектот за наводнување на јужната долина на Вардар земјоделците ќе имаат драстично намалување на трошоците за вода

Слободен печат
Премиерот Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска направија увид во градежните работи на втората фаза од проектот за наводнување...
Вести Економија

Спасовски: Земјоделството е еден од носечките столбови за развој на вкупната економија

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и шефот на делегацијата на Европската...
Вести Економија

Димковски: Целокупниот систем за наводнување ќе биде ставен во функција за новата сезона за сеидба на ориз

Слободен печат
Денеска во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, одржаа работен состанок со земјоделци од...
Вести Економија

Забрзано се гради системот за наводнување на јужната долина на Вардар во валандовско, изградени 7.000 метри од планираната мрежа

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Валандово, Перо Костадинов, денеска во валандовско, ја посетија локацијата каде што во...
Хроника

Во Кавадарци се фатени 10 крадци кои со вода за пиење наводнувале лозја

Слободен печат
Фатени се 10 крадци на вода во Кавадарци, кои со вода за пиење наводнувале лозја, ниви и имот околу викендички. – Крадците на вода се...
Вести Економија

Почвата дехидрирана, да се интервенира со наводнување

МИА АГЕНЦИЈА
И земјоделството е на удар од високите температури што деновиве надминаа 40 степени. Почвата е дехидрирана. Нема вода. Агрометеоролозите апелираат да се наводнува секаде каде...
Вести Скопје

Се уредува зеленилото во Карпош 4

Слободен печат
Во општина Карпош се уредува зелениот агол меѓу улица „Љубљанска” и булевар „Партизански одреди”. На површина од 5.300 метри квадратни, се поставува нова тревна површина,...
Вести Економија

Николовски: Современ систем за наводнување ќе добие Ранковце

Слободен печат
Министерот за земјоделство ,шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска заедно со градоначалникот на општина Ранковце, Ивица Тошевски, имааа средби со жителите и земјоделците од овој...