Tag : научник

Вести Регион Слајдер

Хрватскиот научник Ѓикиќ: Состојбата со коронавирусот е сериозна, но не и критична

Слободен печат
Хрватскиот научник Иван Ѓикиќ ја оцени сегашната состојба со коронавирусот како сериозна, но не и критична, и истакна дека најважен баланс е оној меѓу точните...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Познатиот научник Џикиќ предупредува: Вирусот не слабее, иако симптомите се поблаги

Слободен печат
Познатиот научник и професор на Медицинскиот факултет на Универзитетот „Гете“ во Франкфурт, Иван Џикиќ вели дека не му е јасно зошто постојано се зборува дека...
Магазин Магазин слајдер Ретро

Животната приказна на најинтелегентниот човек на светот чиј коефициент на интелегенција изнесувал 300!

Слободен Печат
Се проценува дека Алберт Ајнштајн имал коефициент на интелегенција 160, Исак Њутон 190, а Марк Зукерберг има 152. Овие луѓе ширум светот се познати како...
Вести Регион Слајдер

Хрватскиот биолог со добри вести: Откриено што го забавува ширењето на коронавирусот во клетките

Слободен печат
Директорот на Институтот за биохемија во Франкфурт Иван Џикиќ изјави денеска дека научниот тим на тој институт успеал да открие како човечките клетки се менуваат...
Вести Свет

Американски лекар со обвинувања до Трамп: Увезува непроверени лекови од Индија и Пакистан

Слободен печат
Водечкиот американски научник кој работи за владата на САД, Рик Брајт, го обвини претседателот Доналд Трамп дека не се подготвил правилно за пандемијата од корона...
Вести Свет

Убиен професор кој бил на прагот на многу значајни наоди за коронавирусот

Слободен печат
Професор на Универзитетот Питсбург, кој бил на прагот на „многу значајни наоди“ истражувајќи го Ковид-19, бил убиен при наводно убиство и самоубиство минатиот викенд. Професорот...
Вести Свет

Коронавирусот успорува – тврди Мајкл Левит, научник од Стендфорд

Слободен печат
Угледниот научник и нобеловец Мајкл Левит тврди дека епидемијата предизвикана од вирусот корона во Италија, Швајцарија и Њујорк почнува да успорува и дека наскоро може...
Вести Свет

Американски научник објаснува што точно ќе се случува со корона вирусот

Слободен печат
Постои голема веројатност корона вирусот да стане сезонско заболување, затоа неопходно е да се пронајде вакцина вели американскиот научник Ентони Фаучи кој ги води истражувањата...
Забава Магазин

Научник успеал да дознае: Вашиот месец на раѓање ги носи овие болести!

Слободен печат
Проучувајќи големи бази на податоци за пациенти кои Медицинскиот центар на Колумбија ги развивал во последните неколку години, докторот Никола Татонети и неговиот тим првпат...
Здравје Магазин

Хрватски научник пресмета колкави се шансите да починете од коронавирус

Слободен печат
Хрватскиот научник д-р Игор Штагљар, специјализиран за молекуларна биохемија, одлучи да ја смири хистеријата поврзана со коронавирусот со јасни бројки. Самиот поглед кон нив сугерира колку...