Tag : насоки

Здравје Магазин Магазин слајдер

Симптомите на ковид-19 најчесто се јавуваат по овој редослед!

Слободен Печат
Истражувањето на Универзитетот во Јужна Калифорнија успеа да утврди дека симптомите на ковид-19 често започнуваат по одреден редослед. Ова откритие може да им помогне на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

СЗО ја поддржа теоријата за пренос на коронавирусот преку аеросоли, дадоа нови насоки

Слободен печат
Светската здравствена организација (СЗО) во четвртокот објави нови насоки за коронавирусот кои ги признаваат извештаите за пренос на вирусот преку аеросоли, но засега не сакаше...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

СЗО со нови насоки за евидентирање на смртноста: Ако пациентот е позитивен, а почине од инфаркт нема да се ,,брои” во починатите од ковид-19

Мирослава Бурнс
Пациентите што ќе починат од инфаркт, дури и кога брисот за ковид-19 им е позитивен, не треба да се водат како смртни случаи како последица на...
Вести Македонија Слајдер

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат
Владата упати задолженија со насоки и препораки до институциите, економските оператори и граѓаните, а со кои го прецизира спроведувањето на Одлуката со која од задутре...
Вести Свет

Финска контра насоките на СЗО за сеопфатно тестирање на коронавирусот

Слободен печат
Раководителот на финскиот институт за јавно здравје денеска рече дека насоките на СЗО со кои се повикуваат државите да тестираат што е можно повеќе луѓе,...
Вести Македонија

Здружението на приватни аптеки бара насоки за однесување при посета на аптеките

МИА Агенција
Здружението на приватни аптеки (ЗПАРМ) бара насоки за однесување на граѓаните при посета на аптеките и можност за континуирани набавки на заштитни маски, заштитни одела,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Македонски лекари биле на конгрес во Мадрид со заболен од коронавирус

Мирослава Бурнс
Двајца лекари од Македонија биле на конгрес во Мадрид, Шпанија, каде што еден од предавачите имал коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче вчера информираше дека...
Вести Свет

Еспер: Американската армија пренасочува внимание кон Русија и кон Кина

Слободен печат
Американскиот министер за одбрана Марк Еспер нагласи дека планира да го сврти вниманието на американската војска кон конкуренцијата со Русија и со Кина, и покрај...
Вести Македонија

Поповски: Ќе се санкционираат функционерите кои нема да постапуваат согласно Етичкиот кодекс

Слободен печат
Со Етичкиот кодекс за членовите на Владата, за носителите на јавни функции именувани од неа и советниците носители на извршни функции, усвоен вчера на владина...