Tag : музичари

Вести Ви Препорачуваме Култура

Први концерти на отворено и со маски во август: Музичарите ќе почекаат за свирки во угостителските објекти

Михаило Донев
Пандемијата со Ковид-19 ги погоди сите сектори, а со самото тоа што вирусот се пренесува лесно преку директен контакт од лице на лице, јавните собири...
Вести Култура

 „Слушни! Доаѓа Новата…“ со ансаблот „Јаношка“

Слободен печат
Музиката која ја создаваат тројцата браќа од Братислава – Ондреј, Франтишек и Роман Јаношка и нивниот роднина Џулиус Дарвас претставува колоритен контраст на нивната класична...
Вести Култура

Впечатливи концерти на Охридско лето

Слободен печат
Еден од највпечатливите концерти во јулскиот дел од програмата на годинешново „Охридско лето“, беше настапот на бугарскиот камерен оркестар „Софиски солисти“, под диригентство на Георги...
Вести Култура

Алтер Сцена – Оригинално ново шоу со настапи на звучни и млади музичари

Слободен печат
Алтер Сцена е нов аудиовизуелен продукт што низ 12 концертни епизоди во кои главна улога имаат музичарите, има за цел да ја промовира и афирмира...
Еспресо Слободна ТВ Шоу биз

Џиџи и Мила носат македонски имиња: Кои ѕвезди ги сменија имињата?

Слободен печат
Некои познати личности ги смениле своите имиња поради своите кариери. Кејти Пери го направила тоа за да не се поклопи со Кејт Хадсон, а Џиџи...