20.8 C
Скопје

Tag : Мохамед бин Салман

Спорт Фудбал

Суперлигата требаше да ја финансира Саудиска Арабија

Слободен печат
Според германскиот весник, главен финансиер на Суперлигата требало да биде Саудиска Арабија, односно принцот Мохамед бин Салман, додека инвестициската банка Џеј Пи Морган била само...
Спорт Фудбал

Шеици влегуваат во Интер?!

Слободен печат
Фондот за јавни вложувања на Саудиска Арабија е заинтересиран да го купи Интер и влезе во трката со Инвестициската група Фортрес која веќе достави официјална...
Вести Свет Слајдер

САД го задржуваат правото да го санкционираат принцот Бин Салман

Слободен печат
САД го задржуваат правото, доколку е потребно, во иднина да го санкционираат саудискиот престолонаследник принцот Мохамед бин Салман за неговата поврзаност со убиството на саудискиот...
Вести Свет

Саудиските документи осначени како строго доверлива тајна покажуваат дека атентаторите на Кашоги користеле компанија запленета од саудискиот престолонаследник

И.И.
Двата приватни авиони што ги користеше саудискиот тим за атентат и наводно го распарчи телото на новинарот Џамал Кашоги биле во сопственост на компанија запленета...
Спорт Фудбал

Пропадна зделката за купување на Њукасл, Ешли останува газда

Слободен печат
Потенцијалниот купувач и актуениот сопственик на Њукаксл, Мајк Ешли, експресно се договорија, но проблемите настанаа околу техничките работи. Голем број на организации во Велика Британија,...
Спорт Фудбал

Виси продажбата на Њукасл, барање да се вмеша и англиската влада

Слободен печат
Продажбата на Њукасл на конзорциумот ПИФ „Public Investment Fund“ кој е под контрола на саудискиот принц сè уште не е официјална, а во Англија се...
Спорт Фудбал

Премиер лигата ќе размисли дали да ја блокира продажбата на Њукасл

Слободен печат
Хетус Кенгиз, свршеничката на убиениот новинар Џамал Кашоги и испрати писмо на Премиер лигата во кое бара Лигата да се спротивстави на продажбата на Њукасл...
Спорт Фудбал

Одобрена продажбата на Њукасл: Една од летните желби е Кавани! (ФОТО)

Слободен печат
Долг период се чекаше на одлуката, Премиер лигата го даде своето одобрение за продажба на Њукасл. Поранешниот газда на екипата, Мајк Ешли постигна договор со...
Спорт Фудбал

Њукасл со безобразна понуда го мами Покетино

Слободен печат
Целта на Бин Салман е Њукасл да биде еден од најдобрите англиски клубови и да се бори за трофеите во Премиер лигата и Лигата на...
Спорт Фудбал

Њукасл за 240 милиони евра купува две ѕвезди на Барса!?

Слободен печат
Познато е веќе дека премиерлигашот наскоро ќе добие нов сопственик, а станува збор за Мохамед Бин Салман. Тој е подготвен да направи една силна екипа...