• митрополит јоаникиј

Кривокапиќ: Изјавата на Ѓукановиќ покажува кој ги создава тензиите во Црна Гора

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ денес оцени дека изјавата на претседателот Мило Ѓукановиќ за устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски на СПЦ, Јоаникиј, сосема го разоткри инспираторот на тензиите во Црна Гора, објави агенцијата Бета. Реагирајќи на денешниот апел од Ѓукановиќ устоличувањето на Јоаникиј да не биде во манастирот во Цетиње туку во некој друг храм, Кривокапиќ рече …

Кривокапиќ: Изјавата на Ѓукановиќ покажува кој ги создава тензиите во Црна Гора Read More »