Tag : милановиќ

Вести Регион Слајдер

Милановиќ: Мало дете сум во однос на арогантниот Пленковиќ, нема да го молам за разговор

Слободен печат
Претседателот и премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ и Андреј Пленковиќ, денеска ја продолжија „медиумската војна”, која почна со апсењето на 11 лица во корупциската „афера...
Вести Регион Слајдер

„Не сум нервозен, бесен сум“ – Милановиќ за аферата која ја потресе Хрватска: Пленковиќ ништо не знаеше, а тоа е скандалозно

Слободен печат
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ реагираше на наводите на премиерот Андреј Пленковиќ, кој повеќе пати за него рече дека е нервозен. Милановиќ му порача на...
Вести Регион

Милановиќ: Хрватска не поддржува еднострана ревизија на Дејтонскиот договор

Слободен печат
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска во Загреб се состана со Милорад Додик, член на претседателството на БиХ од редовите на српскиот народ. На состанокот се...
Вести Регион

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат
Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, во наредните два дена ќе престојува во приватна посета на Албанија по лична покана на премиерот Еди Рама. Педесет и...
Вести Регион

Милановиќ: Собранието е над штабот, кој всушност е ништо

Слободен печат
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ смета дека одлуките на Штабот за заразни болести, кого тој неодамна го опиша како парауставно тело, треба да бидат одобрени од Парламентот,...
Вести Регион Слајдер

Милановиќ: Ситуацијата во Хрватска е како во филмот „Вариола вера”

Слободен печат
Ситуацијата во која сега живееме е вонредна, истакна претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ, во интервју за ТВ Н1 по повод половина година откако е на...
Вести Регион

Милановиќ прв претседател кој нема да присуствува на конститутивна седница на Собранието

Слободен печат
Зоран Милановиќ во среда нема да присуствува на конститутивната седница на Собранието, со што ќе стане првиот претседател во историјата кој нема да дојде на...
Вести Регион

Милановиќ: Нема потреба од воведување вонредна состојба

Слободен печат
Хрватскиот претседател и врховен командант на вооружените сили Зоран Милановиќ денеска го посети сместувачкиот камп пред болницата Дубрава во Загреб, посочувајќи дека нема потреба од...
Вести Регион

Милановиќ го постави новиот воен врв на Хрватска

Слободен печат
Претседателот на Република Хрватска и врховниот командант на Оружените сили (ОС на РХ) Зоран Милановиќ донесе одлуки за именување на највисоките воени должности во ОС...
Вести Регион

Милановиќ ќе оди во логорот Јасеновац, но не и во Блајбург

Слободен печат
Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ најави дека ќе оди во најпознатиот усташки логор од Втората светска војна во Хрватска, Јасеновац, но оти не би сакал да...