Tag : мила

Вести Македонија Слајдер

Царовска: Продолжуваат преговорите за законот за јавно обвинителство, изборите на 12 април

Слободен печат
Консултациите за законот за јавно обвинителство продолжуваат и денеска и во моментот кога сите елементи ќе бидат исполнети тој ќе се најде на гласање, изјави...
Вести Економија

Царовска: Нема ништо спорно во исплатата на К-15 предвидена со колективниот договор за администрацијата

Слободен печат
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска смета дека нема ништо спорно во тоа што е предвидена исплата на К-15 во колективниот договор за државната администрација...
Вести Економија

Царовска: Имаме зголемување на платите кај повеќе од 106 илјади работници за декември

Слободен печат
За декемвриската плата имаме зголемување кај повеќе од 106 илјади работници во нашата држава, со што е остварен таргетот помеѓу 20 и 25 проценти од...
Вести Економија

Царовска и Деспотовски во посета на компанија корисник на инструментот за кофинансирани грантови за иновации

МИА
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски денеска ја посетија скопската ИТ компанија Докстим,...
Вести Економија

Царовска: Во 2020 година пензиите ќе пораснат за околу 900 денари 

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска денеска се сретна со пензионерите од Тетово со кои разговараше за претстојното зголемување на пензиите, но и...
Еспресо Шоу биз

Неверојатна сличност: Мила Јовович ги израдува фановите со преслатка фотографија со ќерката! (ФОТО)

Слободен печат
Актерката Мила Јовович неодамна објави дека е бремена, но таа информација долго ја криеше од јавноста поради спонтаниот абортус кој и се случи минатата година....
Вести Економија

СБ ја препозна социјалната реформа како позитивен пример во регионот

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска се сретна со директорот за социјална заштита во Светска Банка Михал Рутковски и неговиот тим при официјалната...
Вести Економија

Царовска: Преку јакнење на економско-социјалниот дијалог на локлано ниво до ефикасни мерки за врботување

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика  Мила Царовска, денеска присуствуваше на отворањето на дводневната работилница „Кон систем за предвидување на потребни вештини во Северна Македонија“....
Вести Македонија

Американски пилот спасил повредено куче во Скопје, па го однел во САД (ВИДЕО)

Слободен печат
Американски пилот спасил улично куче кое било повредено во сообраќајка во Скопје. Пилотот Марк Вендајт го нашол кучето повредено пред американската амбасада. Прво сакал кучето...
Вести Македонија

Царовска: Ја повикувам ЕУ да ја продолжи и продлабочи соработката во областа на социјалната политика со регионот

Слободен печат
Социо-економската перспектива на Северна Македонија и регионот беа тема на денешната  Национална конференција “Никој не е изоставен во процесот на ЕУ интеграции” што се одржа...