-7 C
Скопје

Tag : медицински лица

Вести Македонија

Домашна нега за лица со попреченост и инфицирани со ковид-19 низ Охрид

Слободен печат
Преку проектот „Cross4all” имплементиран од страна на Секторот за туризам и локален економски развој при Општина Охрид, а во соработка со Црвениот крст од Охрид...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Меѓу жртвите од ковид-19: Досега 7 мртви, 925 заболени здравствени работници

Со последниот случај на почината медицинска сестра како последица на инфекција од ковид-19, кој беше регистриран викендов, бројката на починати здравствени работници од новиот вирус...
Вести Регион Слајдер

Здруженијата во Хрватска предупредуваат: Во болниците недостасуваат 4.500 медицински сестри и техничари

Слободен печат
Повеќе од 20 000 медицински сестри и техничари работат во болници, но според сегашните систематизации, уште 4500 треба да бидат вработени додека не се полни...
Вести Македонија Слајдер

Седум медицински лица од Кочани ќе помагаат на Инфективната клиника во Скопје

МИА Агенција
Седум медицински сестри и техничари од Општата болница со проширена дејност во Кочани од утре ќе бидат работно ангажирани на Инфективната клиника во Скопје. Прераспределбата...
Вести Регион Слајдер

„Балконска војна“ меѓу противниците и приврзаниците на Вучиќ (ВИДЕО)

Слободен печат
Строгиот полициски час и некои од најтешките мерки за изолација во Европа предизвикаа вистинска „балконска војна“ меѓу противниците и приврзаниците на претседателот Александар Вучиќ и...
Вести Свет Слајдер

Mедицински сестри на протест пред Белата куќа: Не можеме да ги заштитиме пациентите! (ВИДЕО)

Слободен печат
Медицинските сестри од Националното здружение на медицински сестри протестираа пред Белата куќа и бараат од гувернерите на државите и сојузната влада заштитна опрема за сите...
Вести Македонија Слајдер

Осум медицински лица од гостиварската болница заразени со КОВИД 19

Во гостиварската болница има вкупно осум медицински лица кои се инфицирани со КОВИД 19. По направените тестирања изминативе денови, по трите случаи на заразени медициски...
Вести Македонија Слајдер

Тројца штипски здравствени работници позитивни на КОВИД-19

Слободен печат
Во Штип се регистрирани нови шест случаи позитивни на КОВИД-19, од кои тројца се здравствени работници од штипската Клиничка болница, информираше кризниот штаб на Општина Штип....
Кошарка Спорт

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат
Пандемијата на коронавирусот го промени животот на луѓето во целиот свет, ги стави во карантин за да се спречи ширењето на заразата. Во овие тешки...
Вести Регион

Бугарија: Владата со награда од 500 евра за сите медицински лица кои се борат против коронавирусот

МИА Агенција
Бугарската Влада ќе додели по 1.000 лева (500 евра) месечно дополнителен надоместок за сите медицински лица кои се борат против коронавирусот во Бугарија во моментов....