1 C
Скопје

Tag : мечкин камен

Вести Македонија Слајдер

Исвиркана владината делегација на Мечкин Камен: Ова е место за херои, не за предавници

Слободен печат
На Мечкин Камен во Крушево околу 11.30 часот релативно мал број посетители ги пречекаа претставниците на Владата, кои беа исвиркани од дел од присутните. „Ова...
Вести Македонија

Рашела Мизрахи на чело на Илинденската коњаница кон Мечкин Камен (ВИДЕО)

Слободен печат
Пратеничката во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, годинава ја предводи коњаницата којашто традиционално секоја година заминува кон Мечкин Камен за да учествува во...
Вести Македонија

Шекеринска: На 15 јули младите ќе гласаат за нова македонска развојна економија

Слободен печат
Додека СДСМ го рализираше големиот проект – парите кај граѓаните, ВМРО ДПМНЕ беше против секоја идеја и секој предлог парите да се вратат во семејните...
Вести Македонија

Просторот на Мечкин Камен исчистен по прославата на Илинден

МИА Агенција
Јавното комунално претпријатие „Комуна” го чистеше целиот простор на Мечкин Камен во Крушево откако заврши централната прослава за одбележување на празникот Илинден. Општина Крушево објави...
Македонија

Влада: ВМРО-ДПМНЕ беа уредно поканети во „Македониум”, но не се појавија

Горан Наумовски
Владата на Република Северна Македонија испрати уредни покани до целата јавност и до сите политички партии за настаните за Илинден во Крушево, а ВМРО-ДПМНЕ беа...
Вести Македонија

Заев: Мечкин Камен да биде темелник на помирување, заедништво и разбирање

МИА Агенција
Химната и Републиката се заедничкото на Илинденците од двата Илиндена. Хероите од нашата химна, Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Сандански, како и оние...
Македонија

Во живо од Мечкин камен (ВИДЕО)

Во живо од Мечкин камен каде се одржува главната манифестација за 2 Август под наслов „Сите сме деца на Илинден“. Свој говор на Мачкин камен...
Вести Македонија

Спасовски: Ги повикувам граѓаните мирно и достоинствено да го прославиме Илинден

Слободен печат
Посебно е важно претстојните празници да ги одбележиме достоинствено, зашто на тој начин ќе ги почитуваме нашата традиција и нашата историја и сите ќе се...
Вести Македонија

Општина Крушево и МВР ќе направат сѐ за порславата на 2-ри август да помине во најдобар ред

Слободен печат
Општина Крушево во соработка со Министерството за внатрешни работи и со Владата ќе ги преземат сите мерки кои стојат на располагање за прославата на големиот...