24 C
Скопје

Tag : мавровка

Вести Македонија

Дивоградбата кај Мавровка е повторно подигната и подготвена за отворање

Слободен печат
По театарското шоу, дивоградбата кај Мавровка е повторно подигната и подготвена за отворање, коментира на Фејсбук политичкиот аналитичар Ивор Мицковски, кој потсетува дека во живо...
Вести Македонија

Верижен судир кај Мавровка, сообраќајот отежнат по едната лента

Слободен печат
Три возила се оштетени, а сообраќајот по едната коловозна лента се одвива отежната по сообраќајната несреќа ште пред околу 15-тина минути се случи на крстосницата...
Вести Македонија

ВИДЕО | Ганиу: Наместо украси, Чаир купи две амбулантни возила, кровот на Мавровка ќе „зазелени“

Слободен печат
Здравствениот дом во Скопје доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата од Општина Чаир. Средствата наменети за новогодишно украсување Општината ги пренамени за...
Вести Македонија

Поднесен обвинителен акт против инвеститорот во случајот „Мавровка”

Слободен печат
Скопското обвинителство денеска поднесе обвинителен акт до Кривичен суд Скопје за случајот на „Мавровка” во кој инвеститорот бесправно градеше објект од тврда градба кој потоа...
Вести Скопје Слајдер

По примерот на ГТЦ и Мавровка ќе добие зелен покрив

Град Скопје во соработка со Општина Чаир и Здружението на сопственици на деловен простор во ТЦ „Мавровка“, започна со реализација на третиот и најголем зелен...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Ганиу предупредува: Објектот пред „Мавровка“ повторно ќе биде урнат ако не биде вратен во првобитната состојба

Елена Вељановска
Сопственикот на објектот пред „Мавровка“ има законско право да го врати во првобитната состојба пред да биде опожарен, но не смее да излегува од габаритот,...
Вести Скопје

Дивоградбата кај „Мавровка“ се урива, Алити се закани со тужби

Анета Стојковска
Вчера претпладне ЈП „Македонија пат“ почна да го урива бесправно изградениот објект кај ТЦ „Мавровка“, што се градеше на местото на изгореното кафуле „Фонтана“. Одлуката...
Вести Македонија Слајдер

ОЈО поведе истрага против сопственикот на дивоградбата пред ТЦ Мавровка

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторило кривично дело – Бесправно градење од...
Вести Скопје Слајдер

По четири часа активно рушење урнат е дел од дивоградбата кај ТЦ Мавровка

Слободен печат
Дел од дивоградбата кај ТЦ Мавровка е урнат попладнево по четири часа активно рушење со градежната механизацијата на ЈП за одржување на патишта. Уривањето започна...
Вести Ви Препорачуваме Скопје

Шилегов демантира: Мевљудин Алити нема платено легализација (ВИДЕО)

Градоначалникот на Град Скопје денеска ги отфрли тврдењата на инвеститорот на дивоградбата кај Мавровка, Мевљудин Алити, дека се платени комуналии и дека објектот е легален....