Tag : материјал

Вести Економија

Материјал на иднината: Потенок од влакно, а 200 пати посилен од челикот

Слободен печат
Книгата во која се опишани начините за изработка на графен ја состави конзорциумот „Graphene Flagship“, кој го сочинуваат претставници на неколку универзитети и компании. Конзорциумот,...
Вести Македонија Слајдер

МВР незаконски земала и чувала ДНК материјал, пресуди судот во Стразбург

МИА Агенција
Европскиот суд за човекови права вчера донесе пресуда со која се утврди дека начинот на кој полицијата собира, обработува и чува ДНК материјал не е...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ЕКО ГЕРИЛА СО ПОВИК ДО ГРАЃАНИТЕ: Да се пријават загадувачите кои согоруваат несоодветен материјал

Слободен печат
Движењето „Еко Герила” од Тетово ги повика граѓаните да ги пријавуваат соседите кои согоруваат несоодветни материјали за греење со оглед на големото загадување на воздухот....