• матео салвини

Гир ќе сведочи на судењето на Салвини

Холивудскиот актер Ричард Гир ќе сведочи во судскиот процес против лидерот на италијанската партија „Лига“, Матео Салвини, кому ќе му се суди за „киднапирање и неизвршување службена должност“, пишува весникот „Ла Република“. Салвини е обвинет дека во 2019-та година, кога беше министер за внатрешни работи, забранил бродот на хуманитарната организација „Отворени раце“ со 164 мигранти …

Гир ќе сведочи на судењето на Салвини Read More »