13 C
Скопје

Tag : Марин Гавриловски

Колумни

Принципи, калкулации и интереси

Марин Гавриловски
Два настана од минатата недела го означија почетокот на пукањето на шавовите на монолитноста на СДСМ, манифестирана на неодамнешните први внатрепартиски избори (со еден кандидат)...
Колумни

Во служба на нејзиното Височество

Марин Гавриловски
Во петокот наутро во замокот Виндзор, неколку месеци пред својот стоти роденден, почина принцот Филип, војводата од Единбург, сопругот на кралицата Елизабета втора. Оваа вест...
Колумни

Колатерална добивка

Марин Гавриловски
Македонската историја изобилува со примери во кои нашата територија или население биле користени како монета за поткусурување на нашите соседи и на големите сили. Балканските...
Колумни

Невакцинирана држава

Марин Гавриловски
Она што најмногу ме иритираше за време на режимот на Никола Груевски беше леснотијата со која нас, граѓаните, нѐ третираа како малоумни, надевајќи се дека...
Колумни

Noblesse oblige

Марин Гавриловски
„Благородното потекло обврзува“. Оваа фраза на француски јазик, користена од британската аристократија, значи дека благородништвото не е само носење одредена титула, туку бара од лицето...
Колумни

Круната

Марин Гавриловски
Интервјуто на принцот Хари и на Меган Маркл, војводата и војвотката од Сасекс, со познатата ТВ-водителка Опра Винфри, е најзначајниот медиумски настан по појавата на...
Колумни

Глувци

Најпознатиот квиз на просторите на поранешна Југославија – квискотека – имаше една игра наречена асоцијации во која натпреварувачите преку отворање полиња во кои имаше зборови...
Колумни

Јунаци на нашето време

Марин Гавриловски
Во последните дваесетина години секојдневно сме бомбардирани од вестите во кои политичарите, употребувајќи разни флоскули од типот „бескомпромисна битка“, „отчет за сработеното“ или „отвораме нов...
Колумни

Македонската дипломатија од Тајван до Преспа

Марин Гавриловски
Постојат повеќе дефиниции што ги дефинираат меѓународните односи помеѓу државите, но оваа на лордот Палмерстон, премиер на Обединетото Кралство во средината на 19 век, време...
Колумни

Шест години потоа

Марин Гавриловски
Речиси без никаков одек во јавноста помина шестата годишнина од почетокот на објавувањето на нелегално снимените прислушкувани разговори, популарно наречени „бомби“ со кои отпочна падот...