8 C
Скопје

Tag : макрадули

Вести Македонија

МВР и Пошта ќе соработуваат за побрза и поефикасна испорака на лични документи

Слободен печат
Интензивирањето на соработката помеѓу МВР и АД „Пошта на Северна Македонија” е една од темите на кои се разговарало на денешната средба на ресорниот министер...
Вести Економија

Макрадули: Пошта има долг од 10 милиони евра, поголем дел е од минатото

Слободен печат
Генералниот директор на АД Пошта, Јани Макрадули изјави дека Владата и доделила на компанијата финансиски средства од буџетот поради загубите претрпени од пандемијата и стопирање...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ГАЛЕРИЈА: Македонска пошта, некогаш достојна за МоМА, денес на листата на 12 најзагрозени споменици во Европа

Слободен печат
Објектот на Пошта на Северна Република Македонија се најде на листата на 12 најзагрозени споменици во Европа. Зградата на пошта влезе во потесниот круг на...
Вести Економија Слајдер

Макрадули: Не вработуваме нови поштари, туку им ги продолжуваме договорите

Соња Кириџиевска
Не се отвораат нови работни места, кои би предизвикале дополнителни финансиски трошоци на А.Д. „Пошта на Северна Македонија“, бидејќи во моментов овие позиции ги извршуваат...
Вести Македонија

Макрадули: Брендот УНЕСКО го штитиме со активностите од НП „Галичица” и оние во рамки на Планот за чист воздух

Слободен печат
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули, денеска од Охрид порача дека брандот УНЕСКО што го поседува охридскиот регион се брани и со...
Вести Македонија

Макрадули: Ковид-епидемијата не влијае врз инвестициите, си дадовме задача да не постои државен објект кој не е енергетски ефикасен

Слободен печат
Министерството за животна средина и просторно планирање реализира повеќе еко-проекти во Битола чија динамика се остварува благодарение на соработката со локалната самоуправа, изјави заменик министерот...
Вести Македонија

Макрадули: Планот за чист воздух е план кој овозможува еколошка заштита и економска заштеда

Слободен печат
Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули денеска беше во посета на институциите во Општина Пробиштип кои добија средства по повикот од Програмата...
Вести Македонија

Макрадули: Во општина Градско подобрена е енергетската ефикасност во три јавни објекти

Слободен печат
Продолжуваме со реализација на мерките и активностите содржани во Планот за чист воздух, и покрај вонредните услови за работа, заради справување со пандемијата предизвикана од...
Вести Македонија

Макрадули: Велосипедизмот со себе носи социјални, економски и еколошки придобивки

Слободен печат
Денескa е Светски ден на велосипедот и со личен пример се приклучувам во одбележувањето. Водени од значењето на возењето велосипед, Обединетите нации го прогласија 3...
Вести Македонија

Макрадули: Може секој петок да се работи од дома, а среда да е ден без автомобили

Слободен печат
На иницијатива на заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, а во организација на Фондацијата Фридрих Еберт, канцеларија Скопје и Еко-свест, Центарот за...