Tag : маја морачанин

Вести Економија

Клучни фактори за справување со загадувањето: Повеќе инспектори и зголемени казни за загадувачите

Слободен печат
Поголем број на инспектори на ниво на општини, на Град Скопје и во Инспекторатот за животната средина, нивна соработка со невладиниот сектор и медиумите и...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Морачанин: Ја поддржуваме иницијативата за лична употреба на канабисот

Слободен печат
Под слоганот #ЛегализацијаСега, Здружението за канабис и зелени политики „БИЛКА“ на 30-31 октомври го организира првиот Македонски канабис форум, кој поради состојбата со ковид пандемијата...
Вести Избори 2020 Слајдер

Морачанин: Еден од заедничките столбови на ДОМ и СДСМ е екологијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Уште на почетокот од годината во разговорите со СДСМ зборевме за програмските приоритети на ДОМ и околу тоа имавме разбирање и како еден од заедничките...
Вести Македонија

Морачанин: Финансиската поддршка од ЕУ ја потврдува посветеноста на ЕУ дека Западен Балкан е интегрален дел од Европа

Слободен печат
Самитот на ЕУ-Западен Балкан во Загреб е позитивен сигнал за регионот, но како и вообичаено, не успеа да испорача посилни обврски од двете страни. На...
Вести Македонија Слајдер

Морачанин: Минатата седмица донесена е одлука ДОМ да се откаже од паричните средства за изборите

Слободен печат
Бидејќи солидарноста е еден од основните принципи на зелената партија ДОМ, минатата седница е донесена одлуката партијата да се откаже од паричните средства за изборите...
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Морачанин: Имаме голем напредок, но кадрите коишто вршат инспекции се недоволно стручни

Слободен печат
По поканата јавно презентирана од страна на СДСМ, Централниот одбор (ЦО) на ДОМ одлучи да разговара и по преговорите да го информираме ЦО за да...
Вести Македонија Слајдер

Поповска: Македонија нема државна лабораторија за проверка на отпадот кој се увезува

Пратеничките на ДОМ Маја Морачанин и Лилјана Поповска до Собранието на Македонија поднесоа предлог измени на Законот за управување со отпад. Со овој предлог треба...
Вести Македонија

Законот за контрола на опојни дроги во Собрание: Ќе овозможи подобра контрола и повеќе вработувања

Слободен Печат
Со измените на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанци ќе се овозможуваат подобра контрола, подобар развој, повеќе вработувања и стимулација на инвеститорите...
Вести Македонија

„Иницијативата за една изборна единица“ со апел до ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да ги повлечат амандманите

Очигледна е намерата на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, сакаат да ги блокираат Предлог измените на Изборниот законик. За да се разгледаат илјадниците поднесени амандмани до...
MacedonianAlbanian