Tag : лабораторија

Некатегоризирано

ФОТО: Отворена Лабораторијата за кризен менаџмент во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски”

Слободен печат
Отворена е Лабораторијата за кризен менаџмент во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски”, дел од проектот НИКС на Воената академија и Центарот за управување со кризи...
Хроника

Триесетдневен притвор за две лица кои во лабораторија произведувале масло од канабис во Гевгелија

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка за две лица за кои постои основано сомнение дека ги сториле кривичните дела – Неовластено...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

И Македонците веруваат дека новиот вирус настанал во кинеска лабораторија

Ана Анастасовска
Веста за тврдењето на кинеската докторка Ли Менг Јан дека вирусот САРС-КоВ2 настанал во лабораторија, а не во природа, предизвика вистински земјотрес на профилите на...
Вести Македонија Слајдер

Откриена лабораторија за дрога, приведени седум лица ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи во рамките на засилените активности и мерки во борбата против недозволена трговија со дрога и оружје, вчера заплени осум парчиња оружје,...
Хроника

Татко и син зад решетки, одгледувале марихуана во својата викендичка (ВИДЕО)

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе наредба за спроведување на истражна постапка против две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години, поради...
Вести

АВИЦЕНА ЛАБОРАТОРИЈА отвара нов посебен простор за тестирање за Ковид-19

СП.
„Авицена лабораторија“ стави во функција комплетно нов, посебен простор за земање примероци за тест за ковид-19, со цел подобрување на здравствените услуги и квалитетна грижа...
Вести Македонија

Лабораторијата за вирусологија при ИЈЗ оценета со максимален успех за детекција на ковид-19

Слободен печат
Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на SARS-CoV-2, спроведен од Европскиот центар...
Вести Свет Слајдер

„Ја кријат вистината како за Чернобил“: Американци тврдат дека научници од Вухан пребегале на Запад и ги откриваат мрачните тајни за коронавирусот

Слободен печат
Експертите од кинеската лабораторија во Вухан „побегнаа“ на Запад и во рацете на западните разузнавачки служби, тврди Стив Бенон, архитект на победата на Доналд Трамп...
Вести Свет Слајдер

Коронавирусот е адаптиран да инфицира луѓе: Дали тоа е случајност или е виновен човечки фактор?

Слободен печат
Тим од врвни експерти соопшти дека оние кои вршат истражување на потеклото на коронавирусот треба да ја испитаат можноста дали вирусот всушност излегол од лабораторијата...
Вести Свет

Според нова студија коронавирусот бил прилагоден да се пренесува од човек на човек – падна теоријата со пазарот во Вухан

Слободен печат
Новата контроверзна научна студија ги доведува во прашање кинеските тврдења дека пандемијата од коронавирусот потекнува од пазарот во Вухан на кој се продаваат морски плодови,...
MacedonianAlbanian