Tag : криволак

Вести Македонија

Шекеринска: Каракачанов ги злоупотреби во политички контекст бугарските инженерци

Слободен печат
Министерот за одбрана на Бугарија Каракачанов ги злоупотреби во политички контекст бугарските инженерци, истакна денеска министерката за одбрана Радмила Шекеринска во однос на изјавата на...
Вести Македонија Слајдер

Скопје ќе стане центар за борба против лажни вести на јужното крило на НАТО

Лука Андреев
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, ги презентираше приоритетите на Министерството за новиот четиригодишен мандат. Таа посочи дека фокусот ќе биде ставен на отворање на НАТО...
Вести Македонија Слајдер

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат
На денешната 80-та седница, Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација со План за одржување на наставата во училиштата во учебната 2020/2021...
Вести Македонија

На Криволак уништени артилериски зрна, мини, рачни и авио бомби

Слободен печат
Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) деновиве по стандардно оперативни процедури изврши уништување на неексплодирани убојни средства на воениот полигон Криволак. Како што информираат од...
Хроника

Повеќе лица се карале во кафеана, а потоа физички се пресметале

Слободен печат
Во село Криволак, неготинско, по претходна расправија во угостителски објект повеќе лице физички се пресметале надвор од објектот, информира МВР. -На 22.07.2020 во 19.50 часот...
Вести Македонија

Уништени гранати од Првата и Втората светска војна на Криволак

Слободен печат
Неексплодирани гранати од Првата и Втората светска војна вчера беа уништени на Армискиот полигон Криволак од страна на пиротехничарите од Дирекцијата за заштита и спасување....
Вести Македонија

Шекеринска од Криволак: Воениот полигон е одличен ресурс и за НАТО

Слободен печат
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска направи увид во активностите кои ги изведува инженерискиот баталјон на армискиот полигон „Криволак” за проширување на неговите капацитети. Изјави дека...
Хроника

Малолетник нападнат на игралиште во Криволак

Малолетник бил нападнат на игралиште синоќа во неготинското село Криволак, информира портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски. Ф.М. (30) од Криволак пријавил во Полициската станица...
Вести Македонија Слајдер

Лицата кои беа сместени во касарната на Криволак, денеска ќе бидат однесени во Заводот Демир Капија

Слободен печат
Министерството за oдбрана денеска излезе со информација дека во текот на денешниот ден лицата сместени во Центарот за обука во Пепелиште – Криволак, ќе бидат...
Вести Македонија Слајдер

Деветмина музиканти завршија во карантин во Криволак (ВИДЕО)

Горан Наумовски
Само девет македонски државјани, сите музиканти, кои синоќа се вратија од Австрија преку Деве Баир се сместени во центарот за изолација во објектот во Пепелиште,...
MacedonianAlbanian