13 C
Скопје

Tag : ковачевски

Вести Економија

Ковачевски: Роковите продолжени за граѓаните и фирмите реално да можат да ги искористат мерките

Слободен печат
Фирмите и самостојните вршители на дејност за мерката за помош за исплата на плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да...
Вести Економија

Ковачевски: Средствата за петтиот пакет мерки се во буџетот уште при планирањето, Собранието треба да ги донесе законите

Слободен печат
 Средствата за реализација на петтиот пакет мерки уште во планирањето се одвоени во буџетот, кој е ликвиден и може да ги исплаќа сите обврски што...
Вести Економија

Ковачевски: Нови даноци нема да има и стапките кои во моментов се на сила остануваат

Слободен печат
Нови даноци нема да има и стапките кои во моментов се на сила остануваат. Што се однесува до данокот на имот и промените што се...
Вести Македонија

Ковачевски: Договорот со Бугарија е добра основа за решавање на споровите, ни треба решение за почеток на преговори со ЕУ

Слободен печат
Договорот со Бугарија е добра основа за решавање на споровите, а со оглед дека во многу делови се работи за историски прашања треба да ги...
Вести Економија Слајдер

Завршена амандманската расправа за ребалансот на Буџетот

Слободен печат
Амандманската расправа за ребалансот на Буџетот заврши доцна синоќа, соопшти денеска заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски, порачувајќи дека ликвидноста на Буџетот е добра и ќе...
Вести Економија Слајдер

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Слободен печат
Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот снабдувач се доведовме на раб на опстојување и никако не можеме да ја намалиме зашто во...
Вести Македонија

Адвокатите на Васко Ковачевски ќе поднесат кривична пријава против министерот Наќе Чулев

Слободен печат
Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, поранешен директор на РЕК Битола на прес-конференција во Битола најави дека неговите адвокати ќе поднесат кривична пријава против...
Вести Економија Слајдер

Распишан меѓународен повик за изградба на Чебрен (ВИДЕО)

Слободен печат
По принцип на јавно-приватно партнерство, АД ЕСМ објави повик за спроведување на енергетскиот проект Чебрен. Директорот Васко Ковачевски рече дека АД ЕСМ ќе биде јавниот...
Вести Економија Слајдер

Ковачевски: Македонија мора радикално да го менува својот образовен систем за да биде во чекор со развојот на технологијата

Слободен печат
Македонија мора радикално да го менува својот образовен систем за да биде во чекор со развојот на технологијата, која се менува на секои 2-3 години,...
Вести Економија

Васко Ковачевски нов генерален директор на АД ЕСМ

Слободен печат
Надзорниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) го назначи Васко Ковачевски за претседател на Управниот одбор и генерален директор на АД ЕСМ, информираат...