Tag : косовска влада

Вести Регион

Косовската Влада вечерва воведе вонредни мерки поради коронавирусот

МИА Агенција
Косовската Влада вечерва усвои сет мерки како превентива против ширењето на коронавирусот, а една од првите мерки е прекин на наставата во основните училишта, претшколските...
Вести Регион

Косовската Влада во зимски центар на Шара ќе расправа за владината програма

МИА Агенција
Владата на Косово се собира денеска во планинскиот центар Превала на Шар Планина, на работен состанок на кој ќе ја хармонизира сопствената програма, јави дописникот...
Вести Регион

Српска листа нема да го поддржи формирањето на новата косовска влада

МИА Агенција
Српската премиерка Ана Брнабиќ по денешниот состанок во Белград со претставници на Српска листа од Косово, изјави дека оваа партија нема да го поддржи формирањето...
Вести Регион

Владата на Косово издвои 250 илјади евра за борбата против Исламска држава

Слободен печат
Владата во оставка на Косово одлучи денеска да издвои 250 илјади евра за поддршка на Глобалната коалиција за борба против терористичката Исламска држава (ИД), јави...
Вести Регион

По ЕУ, и амбасадите на Велика Британија и САД бараат формирање на нова косовска влада

Слободен печат
Амбасадата на САД и онаа на Обединетото Кралство во Приштина се придружија на денешното барање на мисијата на Европската унија (ЕУ) во Косово, упатено до...