Tag : коснет

Вести Регион

„Газета експрес“: САД ќе ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за Србија

МИА Агенција
Приштинска „Газета експрес“ пишува дека САД размислуваат да ги повлечат своите трупи од Косово, доколку Приштина не ги укине царините за стоките од Србија. Според...
Вести Регион

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат
Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане” и порача дека е неопходно...
Вести Регион

Коснет побара политичките лидери во Косово што побрзо да формираат влада

Слободен печат
Амбасадорот на САД во Приштина, Филип Коснет, денеска се сретна со претседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), Иса Мустафа, и со потпретседателите, Агим Велиу,...
Вести Регион Слајдер

Коснет се сретна со Курти и Мустафа, бара што побрзо формирање на влада

Слободен печат
Претседателот на Самоопределување, Албин Курти, денеска се сретна со американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет. Како што дознава КТВ, во оваа средба Коснет побара од...
Вести Регион

Коснет му порача на Курти да не се однесува како премиер на северна Албанија

Слободен печат
Амбасадорот на САД во Косово, Филип Коснет му порача на лидерот на партијата Движење Самоопределување Албин Курти, кој се очекува да биде иден премиер на...
Вести Свет

Коснет: САД сакаат дијалогот меѓу Белград и Приштина да доведе до траен договор

Слободен печат
САД сакаат дијалогот меѓу Белград и Приштина да доведе до траен договор кој ќе ги задоволува двата народи и доколку Приштина и Белград се согласат...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Амбасадорите го одбиваат албанското знаме, со Курти се фотографираат надвор од Самоопределување (ФОТО)

Слободен печат
Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, во неговата канцеларија продолжува да го држи само албанското национално знаме и никако да го признае знамето на Република...