Tag : Консултации

Вести Регион Слајдер

Вучиќ ги почна консултациите за формирање влада

Слободен печат
Консултациите за формирање на владата на Србија започнаа денеска со состанок помеѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и претставници на изборната листа „Албанска демократска алтернатива –...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Наместо „Мој термин“, виртуелни лекарки консултации на „Скајп“

Мими Шушлеска Петкова
Вонредната состојба во државата заврши, но во здравствениот систем се уште трае поради што и понатаму се одложуваат лекарките прегледи на пациентите кои не се...
Вести Регион

Тачи: Започнаа консултациите за наредните чекори за функционализирање на институциите

Слободен печат
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, по денешните одделни средби со премиерот во оставка и лидер на Движењето самоопределување (ВВ) Албин Курти и претседателите на Демократскиот...
Вести Регион

Тачи ќе ги започне консултациите со партиите за формирање на нова влада на Косово

МИА Агенција
Претседателот на Косово Хашим Тачи најави дека ќе ги започне консултациите со лидерите на сите парламентарни политички партии за формирање нова влада, откако синоќа Собранието...
Вести Македонија

Продолжуваат консултациите за законот за јавно обвинителство

Слободен печат
Во текот на денов ќе продолжат билатерални средби со претставниците на пратеничките групи на кои се разгледуваат нивните амандмани за законот за јавно обвинителство, потврдија...
Вести Македонија

Партијата за движење на Турција во Охрид продолжи со консултации за изборната програма

МИА Агенција
Партијата за движење на Турците (ТХП) продолжува со граѓанските средби и директните консултации за изборната програма. Под мотото „Сите заедно, насекаде” и во водство на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Во сабота ќе се одржат консултации за кандидатот за министер за внатрешни работи

Весна Тодоровска
Премерот Зоран Заев од собрaниската говорница ја потврди лидерската средба со Христијан Мицкоски и Али Ахмети. Заев посочи дека во сабота на лидерската средба освен...
Вести Македонија

Платформата на ЕНЕР овозможува коментари за законите што ги подготвуваат институциите

Слободен печат
Извршена е надградба на Единствениот национален регистар на прописи- ЕНЕР и преку него може да се вршат консултации со граѓаните, невладините организации, бизнис секторот… за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Бизнис секторот ја повика Владата да го почитува мислењето на ММФ

Слободен печат
Дел од бизнис секторот во земјава смета дека Владата треба да го почитува мислењето на Меѓународниот монетарен фонд, но и дека тие претходно ги имаат...
Вести Македонија

Ахмети до Заев: Владата нема одговорност, туку Европската Унија

Слободен печат
Лидерот на ДУИ и владниот коалиционен партнер Али Ахмети, на денешната средба со премиерот Зоран Заев му порачал дека единствената одговорност е во Европската Унија...