10.8 C
Скопје

Tag : коко шанел

Жена Забава Магазин Магазин слајдер

Големи љубови: Коко Шанел и Игор Стравински, две годишни времиња на бурна страст и нови изуми

Слободен печат
Прочуената француска дизајнерка Коко Шанел (1883-1971), основач на светски познатата марка Шанел, се смета за најзначајна појава во модниот дизајн на 20.век. Немала среќно детство,...
Жена Магазин

Елза Скиапарели: Најсериозната конкурентка на Коко Шанел (ФОТО)

Слободен печат
Иако Елза Скиапарели (1890-1973) беше една од најистакнатите модни икони меѓу двете светски војни, нејзиното име денес сè поретко се спомнува. Сепак, неспорни се новите...