Tag : Кашмир

Вести Свет

Престрелка во индискиот дел на Кашмир, убиени тројца милитанти

МИА Агенција
Тројца бунтовници, вклучувајќи го и нивниот лидер, се убиени во престрелка со кашмирските безбедносни сили кои се под контрола на Индија, соопшти полицијата, јави ДПА....
Вести Свет

Лавини во Кашмир и Авганистан, загинаа 126 луѓе

Слободен печат
Во пакистанскиот дел на Кашмир и во Авганистан во лавини загинаа 126 луѓе. Портпаролот на пакистанската служба за вонредни ситуации, Васим Удин изјави дека во...
Вести Свет

Лавини во пакистанскиот дел на Кашмир, загинаа најмалку 57 лица

Слободен печат
Најмалку 57 луѓе загинаа во последните 24 часа во лавини во пакистанскиот дел на Кашмир. Владини претставници соопштија дека голем број селани се уште се...
Вести Свет

Кашмир без интернет веќе шест месеци

Слободен печат
Оневозможување интернет во нестабилниот муслимански регион Кашмир во планинската област на границата со Пакистан по траење е најдолгиот прекин на интернет на кој се одлучила...
Вести Свет

ШТАНЦАЛЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ: Откриени над 250 сајтови за дезиформации околу конфликтот во Кашмир

Слободен печат
Невладината организација “ЕУ Дисинфо Лаб” разоткрила мрежа од над 250 веб сајтови чија цел е да се дезинформира европската и меѓународната јавност за конфликтот помеѓу...
Забава Магазин

Пејачка на индискиот премиер му се заканувала со змии и крокодили: Моите пријатели ќе се гоштеваат со тебе! (ФОТО)

Слободен печат
Не треба посебно да се нагласува колку е немилосрдна борбата во шоу бизнисот и на што сè се подготвени пејачите и глумците за да добијат...
Вести Свет

РАКЕТЕН НАПАД ВО КАШМИР: Едно лице загина, а најмалку 14 се повредени

Слободен печат
Едно лице загина, а најмалку 14 се повредени денеска во ракетен напад во Шринагар, главниот град на индискиот дел на Кашмир, соопштија индиските власти. Девет...
Вести Свет

НУКЛЕАРНИТЕ СИЛИ НА ГОТОВС: Индија го укина статусот на сојузна држава на Кашмир, се очекува одговор на Пакистан

Слободен печат
Индија формално го примени законот со кој се укинува полуавтономниот статус на Кашмир под контрола на оваа земја, а со тоа почнува и директно федерално...
Вести Свет

И покрај протестите Индија ќе ја подели сојузната држава Џаму и Кашмир

Слободен печат
Индија утре официјално ќе ја подели спорната држава Џаму и Кашмир на две сојузни територии, со цел да го зајакне владеењето над регионот, во кој...
Вести Свет

Кашмирските милитанти убиле пет градежни работници

Слободен печат
Најмалку петмина работници загинаа, а уште еден е повреден во напад на милитантите во индискиот дел на Кашмир, што е еден од најсмртоносните напади во...