-2 C
Скопје

Tag : Каракачанов

Вести Ви Препорачуваме Колумни Македонија

За која политичка гарнитура во Бугарија „навива“ македонската Влада

Невкусно и лигаво е кога македонските претставници во преговарачкиот процес со Бугарија ги правдаат навредите, лагите, говорот на омраза и простотилакот на некои бугарски политичари...
Вести Македонија Слајдер

Со Каракачанов може да се преговара колку со Златна зора!

Соња Христовска Угриновска
Специјалниот претставник на владата Владо Бучковски од вчера е во неколкудневна посета на Софија во мисија „за враќање на довербата во спроведувањето на Договорот за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Анекс ли е, Акциски план или „катил ферман“ во 12 точки?

Жарко Јорданоски
Специјалниот пратеник на Македонија за Бугарија Владо Бучковски денеска треба да пристигне во Софија, каде ќе ги продолжи разговорите со бугарски политичари за можно одблокирање...
Вести Македонија

Мицкоски: Што содржи анексот од 12 члена кој Владата го крие од очите на јавноста?

Слободен печат
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Фејсбук напиша дека според неговите информации Анексот кој беше споменат од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов е со исклучително лоши...
Вести Македонија Слајдер

Шекеринска: Изјавата на Каракачанов не е изјава ниту на пријателство, ниту на сојузништво

МИА Агенција
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска како „само балканска” изјава ја оцени изјавата бугарскиот колега Красимир Каракачанов дека „евентуалната донација на вакцини од Бугарија би била...
Вести Македонија

Каракачанов повторно со провокација: Ќе излезе дека Исус Христос бил Македонец

Слободен печат
Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во изјава за државната телевизија „БНТ“ вели дека Софија не и ставила вето на Македонија, туку само оставила простор преговорите да...
Вести Македонија

До кога Македонците ќе ги слушаат навредите од Каракачанов?

Весна Тодоровска
Додека министерката за надворешни работи Екатерина Захариева „мирува“, со изјави кои „играат по нервите“ на Македонците, (најверојатно поради европската „слава“ со изјавата кога Тито го...
Вести Македонија

Заев до Каракачанов: На 31.12.1943 македонските граѓани не си легнаа како Бугари, па се разбудија на 1 јануари 1944-та како Македонци

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев запрашан за коментарот на бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, кој рече дека пред 1944 година македонската нација не постоела,...
Вести Македонија Слајдер

Каракачанов: Позициите на Бугарија кон С. Македонија се во согласност со европските интереси

Слободен печат
Според бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов, позициите на неговата земја кон С. Македонија се во согласност со европските интереси и нема да...
Вести Ви Препорачуваме Регион СП Неделник

Ревизија на набавката на борбени возила за бугарската пешадија

Момчил Милев/Капитал
Набавката на новите блиндирани борбени возила најверојатно ќе биде ставена во неизвесноста на иднината. Ова е јасно од интервјуто на министерот за одбрана Красимир Каракачанов...