-4 C
Скопје

Tag : капацитет

Вести Македонија

Состојба во ковид-центрите низ Македонија: Хоспитализирани 889 пациенти, слободни кревети околу 500

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 519 позитивни и суспектни пациенти на коронaвирусот. По извештаите...
Скопје

Шахпаска: Новата градинка во Чаир ќе има капацитет од 350 деца

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на започнувањето со градба на новиот објект „Бамби“ при детската градинка „Фидани“, во Општина Чаир....
Вести Македонија

Исполнетост на ковид капацитетите во Македонија: Хоспитализирани 873 пациенти, околу 150 слободни кревети

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 873 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По...
Вести Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти, а вкупно се лекуваат 443 лица со ковид-19

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализрани 43 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 443 лица сомнителни и потврдени за ковид-19...
Вести Македонија

Пренамена на одделенија во болницата во Прилеп: Дополнителни 100 легла за ковид пациенти

Слободен печат
Поради наглото зголемување на бројките на заразени, прилепската болница го зголемува капацитетот за сместување на ковид пациенти за 100 легла, а матичните лекари активно се...
Вести Македонија Слајдер

С.О.С. од струмичката болница: Капацитетите полни, директорот бара лекари и сестри

Слободен печат
Зголемениот број на заразени од ковид-19 целосно ги исполни сместувачките капацитети во струмичката болница, дури и оние кои беа дополнително отворени, информира директорот д-р Наќе...
Вести Македонија Слајдер

Струмица денеска со рекорден број на заразени со ковид-19, болницата со исполнет капацитет

Слободен печат
Во Струмица денеска се регистрирани рекордни 21 новозаболен од ковид-19 и четири случаи во општина Валандово, која е во рамки на струмичкиот Центар за јавно...
Вести Македонија Слајдер

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска соопшти дека во однос на капацитетот за сместување на деца во градинките  направена е посебна анализа...
Вести Македонија Слајдер

Протоколи: Настаните на отворено да бидат со пола капацитет, во затворено со 30 отсто, за приватните веселби нема препораки

Слободен печат
Настаните на отворено да се организираат со 50 отсто од капацитетот на просторот и со максимум до 1.000 лица додека настаните во затворено да бидат...
Вести Економија

Ербас за половина годината загуби од 1,9 милијарди евра

Слободен печат
Производитрелот на авиони Ербас објави дека претрпе нето загуба од 1,9 милијарди евра во првата половина од годинава, како одраз на двојниот пад на испораките...