24.8 C
Скопје

Tag : јагнешко

Ви Препорачуваме Жена Живот Магазин Магазин слајдер Семејство Храна

ГАЛЕРИЈА | Барате место за бегство од градот? Проверено: Во Мрзенци на јагнешко од фурна што се топи во уста, се лепи за прсти и за душа

Јасмина Кантарџиева Димков
Билјана Митрова е наша соговорничка која ни ги открива тајните за успешноста на популарниот ресторан „Јавор Агапи“ лоциран во селото Мрзенци, во непосредна близина на...
Магазин Магазин слајдер Храна

Јагнешки бут со рузмарин

Слободен печат
СОСТОЈКИ – 1 јагнешки бут, отприлика 2-2,5 кг, обескостен За маринадата – 2 лажици сечкан свеж рузмарин –  2 лажици свежо сечкана мајчина душичка – ...
Магазин Магазин слајдер Храна

Како се подготвува јагнешко месо во различни делови од Македонија?

Слободен печат
Бидејќи овој Први мај ќе го поминеме дома поради забраната за движење, многумина наместо традиционалната скара, за семејниот ручек за овој празничен ден ќе изберат...
Забава Магазин Магазин слајдер

Бранко советува како да направиме превкусно јагнешко под сач

Јасмина Кантарџиева Димков
Готвачот Бранко Попоски не мирува ни во деновите на изолација. Веќе 36 дена е дома и ужива во секој момент од денот. По разговорот, се...
Вести Економија

Зајакнати контроли на македонско-бугарската граница

Слободен печат
Поради строгата забрана за увоз на месо, масовно се откажуваат еднодневните екскурзии во земјава од страна на бугарските тур-оператори. Причината за тоа е зајакнатата контрола...