• избори во црна гора

Црна Гора утре на втор круг за претседател ќе избира меѓу Ѓукановиќ и Милатовиќ

Во Црна Гора утре се одржува вториот круг од претседателските избори, а во финалната трка се актуелниот шеф на државата и кандидат на ДПС, Мило Ѓукановиќ, и кандидатот на Движењето „Европа сега “ (ПЕС), Јаков Милатовиќ. Во првиот изборен круг Ѓукановиќ освои 119.673 гласови (35,37 отсто), а Јаков Милатовиќ 97.858 гласови (28,92 отсто) од гласачите …

Црна Гора утре на втор круг за претседател ќе избира меѓу Ѓукановиќ и Милатовиќ Read More »