Претседателски избори во Црна Гора: Ѓукановиќ води според првичните резултати

Мило Ѓукановиќ/ Фото Savo PRELEVIC / AFP / Profimedia

Според првичните резултати актуелниот претседател на Црна Гора Мило Ѓукановиќ е во водство на претседателсклите избори што се одржаа денеска. Според 33,5 отсто обработени гласови, Ѓукановиќ освоил 36,2 отсто од гласовите, Јаков Милатовиќ 23,9, а Андрија Мандиќ 23,4 отсто.

Избирачките места беа затворени во 20 часот. Излезноста на гласачите се проценува на 53,6 проценти. Право на глас во Црна Гора имаат нешто над 534.000 избирачи.

Претседателот на Државната изборна комисија рече дека не се пријавени нерегуларности за време на гласањето на изборите, кои аналитичарите ги оценија како најнеизвесни досега.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот