16 C
Скопје

Tag : Ханс Клуге

Вести Свет

Клуге: На добар пат сме да се спречи пандемијата

МИА Агенција
Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге денеска во Сараево рече дека тој е „претпазлив оптимист” и верува дека светот е на добар пат...
Вести Македонија Слајдер

Клуге: Барам уште малку трпение за вакцините, со министерот Филипче сме во постојан контакт

Слободен печат
Регионалниот директор на СЗО за Европа објасни дека, нашата земја освен што ги нарача вакцините преку Ковакс механизмот, исто така ги заврши и сите финансиски...
Вести Македонија

Ханс Клуге: Владата на РСМ стори сѐ што требаше, не само за вакцините, туку и за подготовка за имунизација

Слободен печат
Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге денеска во интервју за Телма истакна дека Владата на Република Северна Македонија направила сѐ што треба,...
Вести Свет

Клуге: Новите мутации нема да предизвикаат нова пандемија на коронавирусот

Слободен печат
 Ширењето на нови мутации во коронавирусот нема да предизвика нова пандемија, изјави директорот на Европската регионална канцеларија на Светската здравствена организација Ханс Клуге за шпанскиот...
Вести Свет Слајдер

СЗО уверува: „Ова не е почеток на втора пандемија, новите соеви нема да предизвикаат нов бран

Слободен печат
Ширењето на различни соеви на вирусот корона нема да предизвика нов бран на пандемијата, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа Ханс...
Вести Македонија

Заев-Клуге: Динамизирањето на постапката за добивање вакцини за сите земји е израз на пријателство и солидарност

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и министерот за здравство Венко Филипче, преку интернет-конференциска врска одржа состанок со регионалниот директор...
Вести Свет

Клуге за минатонеделниот ковид просек во Европа: На секои 17 секунди умираше по едно лице

Слободен печат
Во Европа досега се регистрирани близу 16 милиони случаи на заразени со коронавирусот додека во истовреме починаа околу 355.000 луѓе, изјави Ханс Клуге, директор на Светската...
Вести Свет

СЗО: Во октомври и ноември ќе има поголема смртност од коронавирус

Слободен печат
 Светската здравствена организација (СЗО) очекува зголемување на бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Европа во текот на октомври и ноември, период, кој според нејзините...
Вести Свет

Клуге: Наесен можен втор и посмртоносен бран на Ковид-19

Слободен печат
Директорот на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге предупреди дека може да се случи втор, посмртоносен бран на Ковид-19 оваа есен, пренесе британски Сан....
Вести Свет Слајдер

Д-р Клуге: Европа мора да се подготви за втор смртоносен бран од Ковид-19

Слободен печат
Европските земји мора да се подготват за смртоносен втор бран на коронавирус инфекции затоа што пандемијата не е завршена, рече во интервју за „Дејли телеграф”,...