Tag : хакер

Магазин Магазин слајдер Технологија

„Чесен“ хакер врати 25 милиони во криптовалути кои ги украл две години порано

Слободен печат
Еден „мистериозен“ хакер наводно прво украл 25 милиони долари во криптовалути, за две години подоцна истите да ги врати, пренесуваат повеќе светски медиуми. Податоците кои...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Внимавајте со телефоните: Хакерите го користат коронавирусот за да го следат секој наш чекор

Слободен печат.
Избивањето на новиот коронавирус во голема мера премина во инвазија на приватноста на луѓето, овој пат со помош на апликација за следење на пандемијата, која...
Спорт Фудбал

Хакерот поради кој е казнет Сити се наоѓа во притвор и му се заканува долга затворска казна

Слободен печат
УЕФА беше немилосрдна кон Манчестер сити кој поради финансиски малверзации во наредните две години нема да игра во Лигата на шампионите, но овој случај воопшто...
Вести Свет

Хакер открил и објавил листа со повеќе од 500.000 кориснички имиња и лозинки

Слободен печат
Засега непознат хакер на „Дарк Веб“ поставил листа од лозинки за преку 500.000 сервери, рутери и паметни уреди. Листата објавена на популарниот форум за хакирање...
Магазин Технологија

Хакер откри како чекор по чекор да ги избришете 99,9 отсто од вашите податоци на интернет (ФОТО)

Слободен печат
Последниве години многу се зборува за заштита на приварноста на интернет, а ако поради тоа сте сакале да исчезенете од интернетот сообраќајот, не сте единствени....
Вести Регион

НЕ СЕ РУСИ: Уапсен хакерот кој ги украде фискалните податоци во Бугарија

Слободен печат
Дваесетгодишен бугарски информатичар е уапсен под сомнение дека масовно ги хакирал фискалните податоци во Бугарија, соопшти службата за борба против организираниот криминал, со што е...