Ботас триумфираше во Ф1 после една година, Ферстапен пред Хамилтон

На Формула 1 трката за Големата награда на Турција во Истанбул денеска славеше возачот на „Мерцедес“, Валтери Ботас. Ботас од пол позицијата ја започна трката и од првиот до последниот круг беше водечки, второпласиран Макс Ферстапен, а трет Серхио Перес. Во Истанбул врнеше цело утро и создаде одредени проблеми, но и вистински тркачки спектакл. Имаше …

Ботас триумфираше во Ф1 после една година, Ферстапен пред Хамилтон Read More »