12.8 C
Скопје

Tag : Галовеј

Вести Ви Препорачуваме Култура

ГАЛЕРИЈА: Еко-ревија во чест на британската кралица Елизабета

Со модна ревија на облека изработена од природни и рециклирани материјали, еколошки прифатливи техники на изработка и реупотребени детали, вечерва во Музејот на современа уметност...
Вести Македонија Слајдер

Заев – Галовеј: Унапредувањето на соработката со Обединетото Кралство еден од приоритетите на државата

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска имаше средба со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј, која му го честиташе вториот мандат и изборот на новата Влада посакувајќи...
Вести Македонија

Поради неизвесноста со пандемијата пратениците се подготвуваат за гласење од далечина

Слободен печат
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорката на Обединетото Кралство во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. Средбата, соопштија...
Вести Македонија

Чулев- Галовеј: Во МВР е потребно продолжување на реформските процеси

Слободен печат
Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев денеска  оствари работна средба со амбасадорката на Кралството Велика Британија и Северна Ирска,  Рејчел Галовеј. Во фокус на работниот...
Вести Економија

Макроекономските проекции на НБ за оваа година упатуваат на инфлација од нула отсто, а пад на економската активност од 3,5 отсто

Слободен печат
Соодветната монетарна политика, загарантираната ценовна стабилност и стабилноста на денарот се и ќе бидат еден од најцврстите носечки столбови на македонската економија. Подготвеноста на Народната...
Вести Македонија

Мицкоски: Несериозно е однесувањето на Заев кој лицитира со датуми за избори, додека се бројат жртвите од коронавирусот

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. Д–р Христијан Мицкоски денес оствари видео разговор со амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј. Во разговорот стана збор за здравствената и економска криза, како политичката состојба...
Вести Македонија

Заев – Галовеј: Сите капацитети на државата и општеството се ставени во заштита на здравјето на граѓаните

Слободен печат
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска оствари видео средба со амбасадорката на Британија во Република Северна Македонија, Рејчел Галовеј. На средбата беше дискутирано за глобалната...
Вести Македонија

Спасовски-Галовеј: Ќе понудиме силни аргументи за позитивна одлука за старт на преговорите со ЕУ

МИА Агенција
Паралелно со организирање на изборите, ќе понудиме силни аргументи за позитивна одлука на Европската Унија за старт на преговорите во претстојниот период, истакна премиерот Оливер...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Ангеловска-Галовеј: Позитивниот тренд во трговската размена меѓу двете земји да продолжи и по Брегзит

Слободен печат
Економската соработка меѓу Република Северна Македонија и Велика Британија, новата реалност што ја диктира Брегзит и обезбедувањето поддршка за имплементирање на проектот за подобрување на...
Вести Македонија

Галовеј: Британија издвои 9,5 милиони фунти за медиумите во Западен Балкан

Слободен печат
Британската амбасадорка Рејчел Галовеј денеска на Твитер излезе со поддршка за отворањето на дебатата за борба против дезинформации и лажни вести. Амбасадорката нагласува дека Велика...