Фармацевтските компании го критикуваат Бајден за поддршката за укинување на патентот за вакцини

Фармацевтските компании соопштија дека поддршката на американскиот претседател Џо Бајден за укинување на патентот за вакцини против ковид-19 може да го наруши кревкиот синџир на снабдување и оти наместо тоа богатите земји треба да бидат подарежливи и да ги поделат вакцините со земјите во развој. Бајден вчера поддржа укинување на патенти за вакцините што предизвика …

Фармацевтските компании го критикуваат Бајден за поддршката за укинување на патентот за вакцини Read More »