20 C
Скопје

Tag : епицентар

Вести Македонија Слајдер

Тлото во Македонија не мирува, утрово забележан нов земјотрес

Слободен печат
Тлото се уште не мирува, регистриран е земјотрес кај Кичево со јачина од 2,5 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил на 17 километри североисточно...
Вести Македонија

Земјотрес од 3 степени по Рихтер во гостиварско-мавровскиот регион

Слободен печат
 Телеметриската сеизмолошка мрежа на Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 20 часот и 40 минути, регистрира земјотрес од епицентралното подрачје Тетово-Гостивар со епицентар...
Вести Македонија Слајдер

Земјотрес вечерва регистриран во Македонија

Слободен печат
Земјотрес со јачина од 3.7 степени според Рихтер ја стресе Македонија предмалку во 20 часот и 40 минути. Според податоците на ЕМСЦ епицентарот на земјотресот...
Вести Свет

Тлото во Турција не мирува, нов силен земјотрес попладнево

Слободен печат
Тлото на западното турско крајбрежје на границата со Грција не мирува. Утрово беа регистрирани серија на земјотреси, меѓу кои најсилниот со 5,1 степен. Земјотресите продолжија...
Вести Регион

Се тресеше од Истанбул до Атина: Земјотрес со јачина од 6,7 степени по Рихтер кај грчкиот остров Самос

Слободен печат
Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Грција. Според Геодинамичкиот институт на грчката Национална опсерваторија, епицентарот на земјотресот...
Вести Свет Слајдер

Се придржуваат до мерките, а сепак голем број на заразени и починати: Зошто Монтреал е епицентар на коронавирусот?

Слободен печат
Монтреал, градот кој туристичките водичи го прогласуваат „Европа во Северна Америка“ заради својата богата култура и начин на живот, е епицентарот на епидемијата на Ковид-19...
Вести Регион

Земјотрес од 3.6 степени ја погоди Албанија

Слободен печат
Земјотрес од 3.6 степени според Рихтеровата скала е почуствуван во Тирана во 01:40 часот. Според Европскиот Сеизмолошки Центар, епицентарот на земјотресот бил 13 километри северозападно...
Вести Регион

АЛБАНИЈА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес од 4,2 степени, кој бил почувствуван и во Црна Гора

Слободен печат
Новиот земјотрес регистриран во Албанија бил со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а се почувствувал и во Црна Гора. Земјотресот го регистрираше Сеизмолошкиот институт...
Вести Свет

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС го стресе Чиле

Слободен печат
Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на Чиле, соопшти Американскиот геолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на...
Вести Македонија

Вчера и денеска серија земјотреси почувствувани во Битола, епицентарот во Грција

Слободен печат
Серија земјотреси чии епицентри припаѓаат на пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин во соседна Грција се регистрирани вчера и во текот на денешниот ден, соопшти...