15 C
Скопје

Tag : дози

Регион

Брнабиќ: Досега над милион граѓани ги примиле двете дози на вакцина во Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека сесијата на Кризниот штаб за борба против коронавирусот е планирана за во 16 часот денеска и дека ќе види...
Вести Свет Слајдер

Фаучи: САД мора да се држат до стратегијата за две дози на вакцина

Слободен печат
САД мора да се придржуваат до стратегијата за давање на две дози при примена на вакцините што се развиени од компаниите „Фајзер“, „БајонТек“ и „Модерна“, истакна...
Вести Свет

Португалија ќе отстапи пет отсто од своите дози на вакцини за поранешните колонии во Африка

Слободен печат
Португалија во втората половина од годината ќе испрати пет проценти од своите дози на анти-ковид вакцини на група африкански земји од португалско говорно подрачје, како...
Вести Ви Препорачуваме Свет Слајдер

Германија нарачува вакцини за 2022 година во случај да бидат потребни повеќе дози

МИА Агенција
Германија нарачува вакцини за 2022 година во случај да бидат потребни повеќе дози за имунизација против Ковид-19, рече министерот за здравство Јенс Шпан на онлајн конференција...
Вести Свет Слајдер

Италија се соочува со можен проблем: Недостасуваат дози на анти-ковид вакцини, „Фајзер“ ги намалил испораките

Слободен печат
„Фајзер“, производител на единствената вакцина што се користи во Италија, го намали обемот на испорачани колични во една од најпогодените држави со коронавирусот во Европа....
Вести Македонија

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.
Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите...
Вести Свет Слајдер

Бајден: Сто милиони вакцини во првите 100 дена од мандатот

Слободен печат
Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го претстави тимот за борба против пандемијата и порача дека ќе биде потребна масовна дистрибуција на вакцини за остварување на...
Вести Македонија Слајдер

Набавка на 833.000 дози на вакцини против ковид-19 преку Ковакс механизмот

Слободен печат
Владата на денешната 26 седница ги усвои измените и дополнувањата на Програмата за задолжителна имунизација на населението во Република Северна Македонија за 2020 година, со...
Вести Економија

Членки на ЕУ ќе платат 750 милиони евра за 300 милиони дози вакцини против Ковид – 19

Слободен печат
Италија, Германија, Холандија и Франција ќе платат 750 милиони евра за 300 милиони дози на потенцијалната вакцина на „Aстра Зенека“ против Ковид-19 како дел од европски...
Вести Економија

Британска влада најави околу 30 милиони дози вакцини до средината на септември

Слободен печат
Триесет милиони вакцини би можело да бидат достапни до редината на септември доколку вакцината произведена на Универзитетот Оксфорд се покаже како добра, објавува британската влада....