1 C
Скопје

Tag : диплома

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Поради неможноста да најдат работа, зголемен интересот кај граѓаните за неформално образование (ВИДЕО)

Слободен печат
По завршувањето на првиот уписен рок, резултатите покажуваат дека и оваа година, идните средношколци најголем интерес покажуваат за гимназиско образование. Сепак, сите кои не успеваат...
Вести Регион Слајдер

Која е професорката која ја запали својата диплома пред српското Собрание?

Слободен печат
Професорка во знак на револт вчера излезе пред српското Собрание и ја запали својата диплома во знак на протест против, како што рече „квази државата“,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

„Многу јак човек ми среди да земам диплома, завршив факултет, но не знам кој: Српските старлети се фалат, а луѓето се смеат! (ФОТО)

Васко Спасоски
Последниве неколку години се повеќе актуелна професија во Србија, па и кај нас е „старлета“. Тие сакаат да се истакнуваат, да се фалат, најчесто со...
Вести Македонија Слајдер

Бујар Османи на Фејсбук: Денес станав „доктор на медицински науки“

Слободен печат
Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи на Фејсбук објави дека денес на свечена церемонија во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, Ректорот Проф. Никола Јанкуловски...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Петар од Прилеп бил првиот македонски енолог со диплома, дипломиран во Чешка

МИА Агенција
Иако Тиквешијата е најголем и најпознат лозаровинарски регион во Македонија, прилепчанецот Петар бил првиот енолог од Македонија со диплома, дипломиран во Чешка. Ова го раскажува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Директорката на „Димитар Влахов“ има лажен сертификат, тврди екс директорот Божиновски

Екс директорот и професор во средното стручно училиште „Димитар Влахов“, Ванчо Божиновски, обвинува за кршење на Законот за средно образование, при поставувањето на Лидија Андоновска...
Вести Македонија

Семос Едукација стана првата акредитирана институција за постсредно образование за графички дизајнери

Слободен печат
Семос Едукација стана првата акредитирана институција од страна на Министерството за образование и наука на Република  Македонија за спроведување на постсредно специјалистичко образование за квалификацијата...
Вести Скопје

ФЕИТ ќе дели 60 златни дипломи за 60 години постоење

Слободен печат
Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во рамки на одбележувањето шест децении од основањето, денеска ќе им додели „Златна диплома” на сите студенти кои...
Вести Свет

Султанот на Брунеј ја врати дипломата од Оксфорд

Слободен печат
Хасанал Болкија, авторитарниот лидер на Брунеј, земја богата со гас и нафта, ја врати почесната диплома од универзитетот во Оксфорд откако се соочи со критики...