• дијалогот

Борел: ЕУ и САД повеќе не се натпреваруваат за дијалогот Белград – Приштина

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жосеп Борел, ја поздрави добрата соработка со САД околу дијалогот Белград- Приштина после години тензии со администрацијата на Доналд Трамп, јави дописничката на МИА од Брисел. Тој одговарајќи на новинарско прашање дали зборувал со американската страна за спорот помеѓу Србија и Косово, Борел рече дека разговарал со неговиот …

Борел: ЕУ и САД повеќе не се натпреваруваат за дијалогот Белград – Приштина Read More »